دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

برای بیست‌ و نهمین دوره برگزاری ؛

نشست خبری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران برگزار شد

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی > امیرحسین تاجبخش       

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، نشست رسانه‌ای بیست‌ و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، یکشنبه ۳۰ مردادماه با حضور عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره بیست و نهم، محمد مهدی رحیمیان دبیر هنری و عبدالرحیم سیاهکارزاده دبیر اجرایی این رویداد هنری در سالن جلسات معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست، عبدالرضا سهرابی رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره بیست و نهم عنوان کرد: جوانی، سنی است که در آن انبوهی از ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه‌ مستتر است. نکته حائز اهمیت این است که ما نمی‌توانیم از شور و شوق فطری سنین جوانی بگذریم. بدون شک، اگر فطرت جوانی در عرصه هنر به درستی هدایت شود، اتفاقات بسیار خوبی رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: هنر، مهم‌ترین امکان برای معرفی ظرفیت‌های موجود در فرهنگ و تمدن هر کشور است. به فرموده مقام‌ ‌معظم رهبری، هنر رثاترین زبان برای بیان نقاط ضعف و قوت موجود و اصلاح آن‌ها است و این اتفاق در پرتو استفاده از توانایی و ظرفیت‌های جوانان امکان‌پذیر است. در این راستا، بخش عمده‌ای از فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب در بیانیه گام دوم خطاب به جوانان است و این موضوع تکلیف مسئولان را در حوزه سیاستگذاری و اجرا سنگین‌تر می‌کند. جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، اهداف بیانیه گام دوم انقلاب را فراهم می‌سازد‌.

مدیرکل هنرهای تجسمی درباره اهداف جشنواره توضیح داد: هدف اصلی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، کشف استعدادهای جوان و پرورش آن‌هاست. در این راستا، نوآوری‌هایی در این دوره از جشنواره صورت گرفته است. از جمله اینکه شرکت‌کنندگان پس از پایان کارگاه‌های آموزشی رها نمی‌شوند؛ بلکه کار اصلی از اینجا به بعد آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: کارکرد مهم جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، ظرفیت‌سازی و کادرسازی برای آینده هنر اصیل ایرانی - اسلامی است. از سوی دیگر، یکی از خصوصیات اصلی این جشنواره، همراهی سینه به سینه هنرجویان جوان با استادان خود است که موجب اثرگذاری مضاعف و ارتقای سطح کیفی آموزش‌های ارائه شده می‌شود.

سهرابی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، امسال برای نخستین‌بار در پایتخت برگزار می‌شود و این امکان خوبی است برای اینکه هنرجویان سراسر کشور بتوانند به شکلی هدفمند و سازماندهی‌شده از ظرفیت‌ها و امکانان هنری موجود در پایتخت بهره‌مند شوند.

سهرابی در پاسخ به پرسشی درباره امکان حضور هنرجویان در عرصه بین‌الملل نیز گفت: یکی از موضوعات جدی و مورد توجه دبیر هنری محترم جشنواره، تدارک امکانی برای ورود هنرجویان به عرصه بین‌الملل است اما ابتدا باید در داخل کشور به نقطه قابل قبولی برسیم. درباره ورود هنرجویان به بازار کار نیز باید بگویم که اگر این آموزش به صورت مستمر انجام‌ شود، خود به خود شرایطی رقم خواهد خورد که هنرمندان وارد بازار کار حرفه‌ای شوند. با وجود این، نگاه و انتظار نخست ما از این جشنواره، ارائه‌ آموزش‌‌های کیفی و مناسب به هنرجویان جوان است.

در بخش دیگری از این نشست، محمد مهدی رحیمیان دبیر هنری بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در سخنانی گفت: نکته قابل توجه این دوره، ترکیب شورای سیاستگذاری جشنواره است که ترکیبی از مسئولان و هنرمندان است. خوشبختانه باتوجه به ترکیب چهر‌ه‌های حاضر، این شورا از ظرفیت و بضاعت قابل توجهی برخوردار بوده و هست. شاید تصور غالب این باشد که فعالیت‌های شورای سیاست گذاری تنها معطوف به طراحی رویکردهای کلی و تحولات اجرایی است اما خوشبختانه به دلیل ترکیب متنوع هنرمندانی که در شورا وجود داشتند و حداقل ۲ نفر از آن‌ها نیز جزء برگزیدگان دوره‌های پیشین جشنواره بودند، بررسی‌های قابل توجهی نسبت به دوره‌های گذشته صورت گرفت و بر این اساس، توانستیم به نکات و اطلاعات قابل توجهی برسیم.

وی ادامه داد: رویکرد جشنواره طی دوره‌های گذشته، تمرکززدایی از تهران، حضور در شهرستان‌ها و برقراری تعامل با اداره کل‌های ارشاد استان‌ها بوده و هست؛ به این ترتیب، ادارات کل استان‌ها استعدادهای هنری منتخب را معرفی می‌کنند تا از امکانات و آموزش استادان بهره‌مند شوند و درعین‌حال تعاملات نیز حفظ شود. این اتفاق را باید به مثابه سرمایه فرهنگی مرکز هنرهای تجسمی تلقی کنیم.

دبیر هنری جشنواره ضمن اشاره به تغییرات این دوره از جشنواره، بیان کرد: طی بررسی‌‌هایی که از سال‌های گذشته داشتیم، رویکرد این دوره تغییراتی یافت و خوشبختانه این‌ تغییرات منجر به کاهش کمیت آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره نشد. اساسا ما به دنبال افزایش کیفی آثار هنرمندان حاضر در جشنواره هستیم. می‌توان گفت که وجه تمایز این جشنواره با سایر رویدادهای هنری و فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام،ی آموزش‌محور بودن آن و ارتباط مستقیمی است که میان شرکت‌کنندگان و استادان در یک فضای متفاوت ایجاد می‌شود.

وی اظهار کرد: در این دوره بنابر ذوق و سلیقه دوستان دست‌اندرکار، جشنواره در اردوگاه شهید باهنر که فضایی سرسبز و مصفا است، برگزار می‌شود. این موضوع، باعث شد که مفهوم این جشنواره با تاکید بر لزوم توجه به محیط زیست ایران انتخاب شود.

دبیر هنری بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران افزود: امسال از استادانی بهره می‌بریم که علاوه‌بر اینکه هنرمندان شناخته‌‌شده‌ای هستند، سابقه تدریس و آموزش‌‌های هنری را هم دارند. دوره سه روزه کارگاهی برخلاف دوره‌های پیشین، خاتمه پیدا نمی‌کند و میان شرکت‌کنندگان رقابتی برای برگزیده شدن وجود ندارد؛ بلکه شرکت‌کنندگان وارد مرحله سوم می‌شوند و در فضای مجازی که امتداد کارگاه‌های حضوری آن‌هاست، آموزش‌‌های خود را دریافت می‌کنند. این ارتباط، میان هنرجویان و کارگروه‌های مختلف پس از اتمام جشنواره نیز ادامه پیدا می‌کند. حتی برنامه‌ای برای استادانمان درنظر گرفته‌ایم تا درصورت نیاز، به مراکز استان‌ها سفر کنند و ضمن شناخت ظرفیت‌های سرمایه‌های انسانی و اقلیمی موجود در هر استان، کارگاه‌های حضوری خود را در آنجا برگزار کنند.

رحیمیان درباره نحوه انتخاب آثار نیز اظهار کرد: ما سعی کردیم در انتخاب آثار به سمت شایسته‌سالاری برویم و افرادی را انتخاب کنیم که شایستگی‌های هنری لازم را داشته باشند. این جشنواره یک حرکت مقطعی از سوی مرکز هنرهای تجسمی نیست بلکه یک پروژه بنیادین و پژوهشی است.

دبیر هنری جشنواره در پایان خاطرنشان کرد: فضایی نمایشگاهی در اختیار استادان و هنرجویان قرار خواهیم داد تا از شهریور ماه سال جاری به سمت تولید آن دسته از آثار هنری که قابلیت ارائه نمایشگاهی دارند، حرکت کنند. به امید خدا در اواخر آذر یا اوایل دی ماه، این نمایشگاه برگزار خواهد شد. این ارائه‌ها می‌توانند به صورت خلاقانه یا گروهی باشند. در واقع، نمایشگاه یک کار گروهی‌ است که حاصل تلاش استاد و هنرجو خواهد بود.

رحیمیان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره امکان اشتغال حرفه‌ای هنرجویان جوان، گفت: کاریابی جزء وظایف این جشنواره نیست اما استادان ما نیز این دغدغه را دارند که برای ورود هنرجویان جوان به بازار کار، زمینه‌ مناسبی را فراهم کنیم. برای تحقق این امر ابتدا باید نمایشگاهی شایسته برگزار کنیم و سپس، به سراغ گام‌های بعدی برویم.

در ادامه این نشست، عبدالرحیم سیاهکارزاده دبیر اجرایی بیست و نهمین جشنواره هنرهای  تجسمی جوانان ایران اظهار کرد: هنگامی که برای برگزاری ادوار پیشین جشنواره در استان‌ها حضور می‌کردیم، افراد زیادی متقاضی بودند که جشنواره یک‌بار هم به صورت حضوری در تهران برگزار شود تا به این ترتیب، بتوانند از امکانات پایتخت استفاده کنند. بحمدالله، امسال این امر محقق شد. در این دوره، به شکلی برنامه‌ریزی شده است که هنرجویان از مراکز هنری خاص تهران مانند موزه هنرهای معاصر و... بازدید کنند و در خلال این بازدیدها، تجارب منحصر به فردی را به دست آورند.

وی در ادامه به اعلام آمار جشنواره بیست و نهم پرداخت و گفت: تعداد کل ثبت‌نام‌ها ۱۲۵۳ نفر و تعداد کل آثار رسیده به دبیرخانه، ۷۴۱۷ نفر بوده است. تعداد شرکت‌کنندگان زن ۹۲۶ نفر و شما  شرکت‌کنندگان مرد ۳۲۷ نفر است. در این میان، بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان مربوط به رشته نقاشی است. همچنین در این دوره پس از حدود پنج سال،  سفال و سرامیک به صورت رشته‌ای مجزا در جشنواره حضور دارد.

دبیر اجرایی جشنواره بیان کرد: به دلیل اینکه جشنواره امسال برگزیده و جایزه نهایی ندارد، مبلغ یک و نیم میلیون تومان به تمام شرکت‌کنندگانی که به مرحله سوم برسند، پرداخت می‌شود. همچنین از میان برگزیدگان ادوار گذشته نیز دستیارانی انتخاب شده‌اند که استادان کارگاه‌ها را همراهی خواهند کرد.

بیست و نهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری محمد مهدی رحیمیان، از شهریور تا آذر ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.١٥:٢٩ - يکشنبه ٣٠ مرداد ١٤٠١    /    شماره : ٩٨٧٤٩    /    تعداد نمایش : ٨٣٩سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است