سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

معاون هنری وزارت ارشاد در افتتاحیه نمایشگاه «پلاک 40» :

ما باید تاریخ کشورمان را مرور کنیم و آن را در نظر نسل نو قرار دهیم

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، سیدمجتبی حسینی  در مراسم افتتاحیه بخش نمایشگاهی «پلاک 40» در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که به نماش آثار هنرمندان انقلاب اختصاص دارد، ‏گفت: پلاک 40 بخش مهمی از جشنواره هنرهای تجسمی فجر امسال است و به بهانه این نمایشگاه می‌توانیم آنچه که در 40 سال پشت سر گذاشتیم را مرور کنیم. این که چقدر با غیرت و رشادت برای کشورمان تلاش کردیم و برای عزت خود مقاومت کردیم و ایثار به عنوان خاص‌ترین ویژگی انسانی چه طور خود را در عرصه‌های مختلف به تجلی و بروز رساند.

حسینی ادامه داد: بسیاری از این آثار در سال‌هایی که آفریده شدند به پوستر تبدیل شدند. بسیاری از این آثار بارها به نمایش درآمدند و من در سالهای کودکی و نوجوانی زمانی که برادرانم در حال مبارزه بودند، این پوسترها را می‌دیدم. گاهی در نمایشگاه‌هایی که در موزه شهدا برگزار می‌شد اصل این آثار را می‌دیدیم و بسیاری از آثار این نمایشگاه موجب شد که من خاطرات خود را مرور کنم. خاطراتی که متعلق به همه ماست. خاطرات ملتی که دست در دست هم داده و توانسته این عزت را بیافریند.

معاون هنری وزارت ارشاد افزود : بهانه بسیار مبارکی است که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب، این خاطرات را مرور کنیم و باز این را به هم متذکر شویم که اگر مثل تجربه‌ای که بارها در تاریخ ما رخ داده، دست در دست هم دهیم و برای یک آرمان و هدف، که عزت و استقلال ما است با هم باشیم، هیچ دشواری و سختی بر ما فائق نمی‌شود. پیروزی از آن ماست، پیروزی‌ای که این ملت در طول تاریخ پرشکوه خود رقم زده است.

او درباره کیفیت آثار به نمایش درآمده در این مجموعه گفت: باور شخصی من این است که اثری می‌تواند پیام خود را به درستی به مخاطب انتقال دهد که از دل برآمده باشد. اثری که از دل برآمده و دست برای خلق آنها، بهانه دل بوده باشد، حتما دامنه تاثیر زیادی بر مخاطب دارد.

وی اظهار کرد : عمده آثاری که در این نمایشگاه نمایش داده شده است، آثاری هستندکه هنرمندان به عنوان فرزندان حساس جامعه و آینه‌های صیقلی روزگار، آنچه را تجربه کردند بازتاب دادند و چون این بازتاب‌دهی از سر اخلاص و ارادت بوده طبیعتا تاثیر بسیار زیادی دارد. ما باید تاریخ کشورمان را مرور کنیم و آن را در نظر نسل نویی قرار دهیم که این تجربه را پشت سر نگذاشته‌اند. اگر جوانانی که سالهای دفاع مقدس و سالهای آغازین انقلاب را به خاطر ندارند از چنین آثاری دیدن کنند و درباره آنها گفت و گو کنند، این آثار خیلی راحت‌تر از برنامه‌های تبلیغی می‌تواند تاثیرگزار باشد و این تاثیر بسیار عمیق‌تر است.

او درباره یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز گفت: اگر امید بهبود و ارتقاء وجود نداشته باشد کارکردن عبث خواهد بود. امسال با وجود همه تنگناهایی که همه ما با آنها آشنا هستیم، شوقی که دست‌اندرکاران جشنواره‌های هنری فجر داشتند موجب شد بخش عمده‌ای از آن کاستی‌ها پوشیده شود و قدم‌های بلندی برداشته شود.

وی اضافه کرد: رشد بسیار زیاد ورودی آثار به جشنواره‌، اعتبار و عیار آثاری که به جشنواره‌ رسیده، بخش‌های جنبی تمهید شده و... همگی گواه بر این است که قدم قابل توجه و شایسته‌ای توسط عوامل جشنواره پشت سر گذاشته شده و حتما این تجربه ذی‌قیمت سرمایه همکارانم خواهد بود برای برگزاری جشنواره‌های بهتر در دهه پنجم انقلاب اسلامی.١٧:٣٠ - سه شنبه ٩ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٥٦٨٦    /    تعداد نمایش : ١١٨٢سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است