دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

مدیر بخش همایش و فراخوان مقالات یازدهمین جشنواره :

از 5 پژوهشگر برتر در جشنواره تجسمی فجر تجلیل می شود

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، حسن موریزی نژاد مدیر بخش همایش و فراخوان مقالات این دوره از جشنواره درباره این بخش گفت: در این دوره به ابتکار مدیر هنری جشنواره بخش پژوهش به صورت جدی گنجانده شده است. پژوهش رکن مهمی در حوزه هنر است و مکمل فعالیت های هنری است.

وی در ادامه درباره این موضوع که آیا در این سال ها حوزه پژوهش های هنری همپای رشد هنر در کشورمان رشد کرده اند یا نه نیز بیان کرد : تا وقتی در این حوزه اطلاعات آماری نداشته باشیم نمی توان به صراحت گفت آیا پژوهش های هنری همپای رشد هنر در کشورمان رشد داشته و یا جلوتر و یا عقب تر از آن است اما در یک دید مقایسه ای با گذشته می توان بیان کرد که در دهه 80 و 90 از منظر افزایش کمی پژوهش ها و کیفیت آنها در حوزه هنر، قابل قیاس با دهه های قبل نیست و رشد بسیار خوبی را در این دو دهه در حوزه پژوهش شاهد بوده ایم. اما شاید مهمترین معضل یک پژوهشگر این است که نمی تواند به عنوان یک امر اقتصادی به کار پژوهش نگاه کند و از راه نویسندگی امرار معاش کند.

موریزی نژاد اظهار کرد: امیدوارم در هر صورت حضور بخش همایش در جشنواره هنرهای تجسمی، خلاء های موجود در این عرصه را پر کند و نگاه مسئولان را نیز بیشتر به این حوزه معطوف کند.

وی درباره عنوان «هنرهای تجسمی و پدیده خلاقیت» که موضوع فراخوان بخش مقالات است، گفت: ما فکر کردیم که چه عواملی روی هنرهای تجسمی و خلاقیت اثرگذار است و در این راه عوامل متعددی را شناسایی کردیم که سه محور آن مدنظر قرار گرفته است. تاثیری که جامعه روی خلاقیت می گذارد و شامل برخورد مردم و استقبال آنها از هنرمند و کار هنری می شود که انگیزه هایی در هنرمند ایجاد می کند. موضوع بعدی تاثیری است که اقتصاد می تواند در امر خلاقیت داشته باشد. در این بخش تاثیر حراجی ها، گالری ها و نمایشگاه گردان ها به عنوان ارکان مهم اقتصاد هنر مدنظر است و اینکه چه تاثیری بر خلاقیت می گذارند. در نهایت تاثیر آموزش بر امر خلاقیت مدنظر قرار گرفت. بررسی مساله آموزش به خصوص در دانشگاه ها و آموزشگاه های خصوصی  و تاثیر شیوه های آموزش در پیشبرد خلاقیت در این مجال مورد بررسی قرار می گیرد.

مدیر بخش همایش و فراخوان مقالات یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ادامه درباره دیگر بخش های پژوهش گفت: ما در این دوره جشنواره از 5 نفر از افرادی که در حوزه پژوهش سابقه خوبی دارند و از نسل های مختلف هستند، تجلیل خواهیم کرد.در طول جشنواره، در موزه امام علی (ع) کتاب های مهمی که طی 40 سال در عرصه هنرهای تجسمی منتشر شده است نمایش داده می شود که در کنار آن ما به شکل های مختلف به معرفی این 5 نفر می پردازیم که از جمله آنها معرفی کتاب ها و مقالات آنهاست.

موریزی نژاد ادامه داد: یک بخشی را هم به صورت پنل در این دوره جشنواره در خانه هنرمندان ایران برگزار می کنیم که قرار است در این پنل ها در سه محوری که در بالا ذکر کردم، سخنرانی و ارائه مقاله داشته باشیم. در همین پنل ها مقالات بخش مسابقه نیز ارائه می شوند.

گفتنی است داوران بخش همایش و فراخوان مقالات یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامل بهنام کامرانی، حامد کیا و شهروز مهاجر است.

 در این بخش به سه نفر از برگزیدگان لوح افتخار و مبلغ ۵۰ میلیون ریال جایزۀ نقدی اهدا می‌شود و به نویسندگانی که مقالاتشان در کتاب چاپ شود لوح تقدیر و کتاب اهدا می‌شود.

اساتید و پژوهشگران محترم باید مقالات کامل خود را مطابق فرمت پیشنهادی جشنواره که در سایت جشنواره به نشانی http://www.ivafestival.ir قرار گرفته است ارائه کنند.

آخرین مهلت ارسال مقالات اول بهمن ماه و داوری آثار 4 تا 15 بهمن ماه خواهد بود.

یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه 1397 برگزار می‌شود. در این جشنواره سیدامیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی دبیری اجرایی را عهده‌دار هستند.٢٠:١٦ - چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧٤٤٣٣    /    تعداد نمایش : ١٠٦٩سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است