شنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

برای شانزدهمین دوره برگزاری ؛

داوران رشته خوشنویسی جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی شدند

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی       

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، امیر عبدالحسینی، دبیرکل جشنواره شانزدهم با صدور احکامی مجزا یدالله کابلی خوانساری، احمد عبدالرضایی، ایرج نعیمایی، علی شیرازی و رضا بنی‌رضی را به عنوان داوران بخش خوشنویسی این رویداد هنری معرفی کرد.

یدالله کابلی خوانساری متولد ۱۳۲۹، هنرمند و مدرس نامدار حوزه خوشنویسی، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران و دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. است. او از سال ۱۳۴۶ فعالیت‌های هنری خود را در زمینه خوشنویسی آغاز کرد، خط نستعلیق را نزد استاد شادروان سید حسن میرخانی فراگرفت و در سال ۱۳۶۸، موفق شد اولین گواهی‌نامه استادی خط شکسته را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت کند. این هنرمند پیشکسوت تاکنون علاوه بر حضور در رویدادهای هنری مختلف و برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون در سطوح ملی و بین‌المللی، موفق به کسب عناوین و افتخارات بسیاری در عرصه خوشنویسی شده است که ازجمله آنها می‌توان به چهره ماندگار خوشنویسی ایران در سال ۱۳۸۵ اشاره کرد. کابلی با ابداع شیوه‌ا‌ی تلفیقی در خط شکسته، توانسته است رهیافتی بدیع را در هنر خوشنویسی معاصر ایران پدید آورد و در طول سال‌ها حضور و عملگری مستمر و موثر در سپهر خوشنویسی ایران، شاگردان بسیاری را تربیت و آثار مکتوب بسیاری را تالیف کند.

احمد عبدالرضایی متولد ۱۳۳۸، هنرمند و مدرس نام‌آشنای رشته خوشنویسی، دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. از جمله سوابق و فعالیت‌های عبدالرضایی می‌توان به عضویت در شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاد ارشد دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم، دبیر هنری جشنواره بین‌المللی خوشنویسی آیات، عضو شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، نگارش بیش از بیست و پنج هزار متر کتیبه در بناهای مذهبی و فرهنگی گوناگون ازجمله آستان قدس رضوی، عتبات عالیات، حرم حضرت معصومه (س)، حرم حضرت عبدالعظیم (ع)، حرم شاه‌چراغ(ع)، حرم امامزاده صالح(ع)، حرم امام خمینی (ره) و... اشاره کرد.

ایرج نعیمایی متولد سال ۱۳۳۸، هنرمند و مدرس شناخته‌شده هنر خوشنویسی است. او عضو وابسته فرهنگستان هنر و دارای درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور است. در سوابق این خوشنویس، علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های هنری متعدد داخلی و خارجی، تدریس در دانشگاه‌های مختلفی نظیر تهران، الزهرا (س)،‌ سوره و... به چشم می‌خورد. رئیس گروه هنرهای سنتی و عضو گروه‌های پژوهش و موسیقی فرهنگستان هنر، رئیس انجمن موسیقی ایران، دبیر همایش بزرگ کاتبان قرآن کریم، دبیر جشنواره نسخ جهان اسلام، دبیر جشنواره ثلث جهان اسلام، داور همایش خوشنویسی جهان اسلام، عضو شورای هنری هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، عضو شورای نهایی ارزشیابی هنرمندان برای دریافت درجه هنری، عضو شورای تدوین رشته‌های هنرهای سنتی کشور، دبیر بخش کاتبان سوره حمد شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، خادم برگزیده قرآن کریم و... از دیگر مواردی است که در کارنامه این چهره‌ هنری مشاهده می‌شود.

علی شیرازی متولد ۱۳۳۹، هنرمند و مدرس شناخته‌شده عرصه خوشنویسی محسوب می‌شود. او در سال ۱۳۵۴ خوشنویسی را نزد استاد مرحوم نصرالله معین اصفهانی فراگرفت و پس از دریافت گواهی‌نامه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران، آموزش‌های تکمیلی را نزد استاد غلامحسین امیرخانی آموخت. در کارنامه این عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های هنری متعدد در سطوح ملی و بین‌المللی، عناوین و افتخارات گوناگونی ثبت شده است که ازجمله آنها می‌توان به برگزیده جشنواره بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام، برنده جایزه نخست از جشنواره بین‌المللی شارجه امارات و... اشاره کرد.

رضا بنی‌رضی متولد ۱۳۴۳، هنرمند و مدرس مجرب رشته خوشنویسی است. او از سال ۱۳۵۹ به هنر خوشنویسی روی آورد و خط نستعلیق را نزد استاد مرحوم حسن آهنگران فراگرفت. این هنرمند که شهرتش به توانمندی در تحریر خط نسخ بازمی‌گردد، طی سالیان متمادی به تدریس خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ در انجمن خوشنویسان ایران پرداخته و تاکنون نمایشگاه‌های هنری متعددی را در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است. ازجمله سوابق و افتخارات بنی‌رضی می‌توان به کسب عنوان برگزیده در نخستین جشنواره بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام اشاره کرد.

پیش از این نیز محمدعلی قربانی به عنوان دبیر بخش خوشنویسی فجر شانزدهم معرفی شده بود.

شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دبیرکلی امیر عبدالحسینی و با حضور چهره‌های شاخص هنرهای تجسمی، بهمن امسال در موزه هنرهای معاصر تهران، مراکز معتبر نمایشگاهی پایتخت و سایر استان‌ها برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان جهت شرکت در جشنواره شانزدهم و کسب اطلاعات بیشتر درباره این رویداد هنری می‌توانند تا روز شنبه ۲۵ آذر (حداکثر تا ساعت ۱۰ صبح) به سایت Fajrtajasomi.ir مراجعه کنند.٢٠:٤٠ - دوشنبه ٢٠ آذر ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٦٥٢٨    /    تعداد نمایش : ٣٢٦سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است