دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

بنا بر اعلام روابط عمومی ؛

فراخوان «آیین سخن» رادیو ایران تمدید شد

سینمای نو > سرویس رادیو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، در این  پویش ، هر ساله مراسمی ویژه در روز پاسداشت زبان فارسی با همت فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام می شود.

همچنین به مدت دو ماه فراخوان موضوعاتی درباره زبان فارسی اتفاق می افتد. این آیین با شعار « هر ایرانی نگهبان زبان فارسی » فعالیت می کند.

امسال رادیو ایران دوازده واژه فرنگی را که پیشنهاد فرهنگستان زبان و ادب فارسی است گرفته و روی وبگاه خود به مردم عرض کرده است تا آنها برابر های فارسی برای واژه های فرنگی بسازند. در این فعالیت فرهنگی و رسانه ای، فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم مشارکت دارد.

یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و ادب رادیو ایران و نماینده معاونت صدا در شورای زبان فارسی گفت: حقیقت این است که همه آدم ها می توانند واژه بسازند و وارد زبان کنند در قدیم معتقد بودند که تنها شاعر می تواند این کار را انجام دهد، اما تجربه نشان داده است که هر کسی به شرط آگاهی می تواند واژه جدید بسازد و با استفاده از راه های خلاقانه آن را وارد زبان کوچه بازار کند.

گودرزی افزود: در دوران معاصر متاسفانه واژه سازی در زبان فارسی کم اتفاق افتاده است که به خاطر توجه نکردن نخبگان و تنبلی ادیبان این اتفاق رخ داده ، در حالی که زبان با توجه به مقتضیات روزمره نیاز دایمی به تولید واژه دارد.

زبان فارسی ظرفیت های خوبی برای واژه سازی دارد مثل استفاده از پیشوند ها و پسوند ها برای کلمه سازی یا ساخت ترکیب یا صرف کلمات. مثلا کلمه « داوطلب » از دو واژه ایرانی و عربی ترکیب شده و کاملا درست هم است و یک کلمه جدید به زبان فارسی اضافه شده است.

یدالله گودرزی که دانش اموخته زبان فارسی است اضافه می کند: ما می توانیم قواعد زبان خود را روی واژه های بیگانه اجرا کنیم و از آن ها کلمه جدید بسازیم. این کار در زبان های دیگر به وفور اتفاق می افتد.

فراخوان آیین سخن در رادیو ایران از همه مردم می خواهد واژه ایرانی بسازند و به عنوان معادل واژه های فرنگی پیشنهاد دهند.

از طرف دیگر رادیو ایران برای اولین بار فراخوان شعر درباره زبان فارسی را پیشنهاد داده است که تا کنون در کشورهای فارسی زبان اتفاق نیفتاده است.

از جوانان با فرهنگ  شاعران و مخاطبان رادیو ایران می خواهیم سروده های خود یا دیگران را درباره زبان فارسی برای ما به نشانی وبگاه رادیو ایران بفرستند، به  ده نفر از بهترین افراد هدایای نفیسی دریافت خواهد شد، و گزیده شعرها در مجموعه ای ایرانسروده منتشر خواهد شد.

گودرزی در پایان می فزاید:  این فراخوان تا بیستم مرداد تمدید شده و همه می تواننددر آن شرکت کنند برای آگاهی بیشتر به وبگاه رادیو ایران www. Radioiran.ir مراجعه کنند و نتایج را از برنامه کافه هنر رادیو ایران که هر روز ساعت 16:00 پخش می شود پیگیری نمایند.١٠:٢٥ - سه شنبه ٨ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٧٩٣٥١    /    تعداد نمایش : ١٧٩سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است