شنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٣  چاپ        ارسال به دوست

در بیست و یکمین دوره برگزاری ؛

اختتامیه بخش رادیوتئاتر جشنواره نمایش های آیینی و سنتی برگزار شد

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، اجرای مراسم اختتامیه که در قالب مراسم بازی ترنا طراحی شده بود را امیرحسین کاشفی به اتفاق رضا آسمانی برعهده داشتند.

در ابتدای مراسم علی بهرامی ، دبیر بخش رادیو تئاتر و مدیر ستاد خبری رادیویی و تلویزیونی این دوره از جشنواره ضمن خیر مقدم به حاضران گزارش کوتاهی از روند برگزاری این بخش ارائه داده و گفت: برای اولین بار است که بخش رادیو تئاتر در جشنواره آیینی و سنتی فرصت ظهور و بروز پیدا کرده است و این به همت دکتر کاظم نظری، دکتر محسن سوهانی و دکتر احمد جولایی اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به تعداد بالای آثاری که از استان های کشور به این بخش رسیده گفت: پس از بررسی آثار 9 اثر شایسته حضور بودند که از آن میان 6 اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند که برگزیدگان در طول مراسم معرفی خواهند شد. در این دوره آثار بخش رادیو تئاتر از رادیو نمایش پخش شدند. امیدوارم در دوره های بعدی جشنواره نیز بخش رادیو تئاتر در فراخوان باشد.

در ادامه و با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی بر صحنه ، 6 نمایش راه یافته به بخش رادیو تئاتر گواهی شرکت دریافت کردند.

دکتر کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی دیگر سخنران مراسم بود که با قدردانی از همکاران جشنواره ، موزه و موسسه برج آزادی، دکتر سوهانی و همکارانش در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، گفت: امروز در تفرش بودم و اختتامیه بخش تعزیه برگزار شد. برنامه ای جذاب بود که با استقبال مردم همراه شد.

وی با اشاره به هنرمندانی که از استان های مختلف در جشنواره حضور دارند گفت: امسال در شرایط سختی جشنواره را برگزار کردیم و اگر کاستی وجود داشت می خواهم که عفو بفرمایید. تلاشمان این بود که این جشنواره به خوبی برگزار شود چون یکی از جشنواره های مهم اداره کل هنرهای نمایشی است.

وی با ابراز امیدواری از این که بخش رادیو تئاتر در دوره های بعد جشنواره برگزار شود گفت: امیدوارم ظرفیت هنر آیینی و سنتی در رادیو بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. در این دوره تلاش کردیم که جشنواره را به استان های دیگر بکشانیم. تمرکز زدایی از تهران محسناتی دارد که از آن جمله جایگاه تخصصی این هنرهای در استان های مختلف کشور است. این اقدام موجب استعداد یابی و رشد هنرهای آیینی و سنتی در کشور می شود.

کاظم نظری از تشکیل مرکز تئاتر ایرانی در تماشاخانه سنگلج خبر داده و افزود: امیدورام این مرکز به زودی شکل بگیرد که آموزش، اجرا و تولید تئاتر ایرانی را در خود دارد تا تئاتر ایرانی و هنرمندانی که عمرشان را برای این هنرگذاشته اند، جایگاهش را در سراسر جهان پیدا کنند.

تجلیل از بیوک میرزایی پیشکسوت نمایش رادیو

بخش دوم مراسم به تجلیل از بیوک میرزایی بازیگر پیشکسوت رادیو، تئاتر، تلویزیون و سینمای کشور اختصاص داشت که پیش از اعلام ایوب آقاخانی و حمید یزدانی ابیانه به ترتیب درباره این هنرمند شناخته شده کشور به ایراد سخن پرداختند.

ایوب آقاخانی با شکر پروردگار صحبت هایش را شروع کرده و درباره بیوک میرزایی گفت: مهمترین شکر امروز همین است که می توانیم در این فضا و حال و هوا بنشینیم و چیزهایی را ارزش بدهیم که شاید در نوسانات زندگی از یادمان می روند. تشکر می کنم که اینجا موسیقی هست، یاد خدا هست.اما شکر اصلی به خاطر این است که وارد اینجا شدم و کسانی را دیدم که برایم عزیزند به خصوص شخصی را که برایم بسیار خاص است.

وی با اشاره به سال های 63 تا 65 ، سالهای جنگ و قطعی برق ، رادیوی باطری داری که در تاریکی برایش رویا می ساخته گفت: صدایی سحرانگیز، جادویی و گرم، منِ محصل شیدای نمایش را با چیزهایی آشنا میکرد که می فهمیدم مهم است. آدم های مهم ادبیات ایران و جهان را با صدای گرم او شناختم. سال 73 بود که در زمانی که دانشجوی تئاتر بودم نویسنده رادیو شدم. گشنگی تئاتر را می کشیدم و نان از رادیو در می آوردم. به تدریج وارد بازیگری رادیویی شدم و یک روز در استودیو 8 رادیو نمایش که از خستگی مفرط دراز کشیده بودم و چشم به سقف دوخته بودم آن صدا را به صورت زنده شنیدم همان جا خدا را شکر کردم که بین صداهایی بودم که برایم رویا بودند. خدایا هزار بار تشکر می کنم که مرا در این جهان آوردی که بزرگانی از این دست را درک کنم.

حمید یزدانی نیز درباره بیوک میرزایی گفت : او هنرمندی است که افتخار داشته ام سی و اندی سال با او کار و دوستی و زندگی کنم.زنده یاد احمد آقالو می گفت"پسرک هنرمند بودن سخت است اما خیلی سخت نیست اما آدم خوب بودن خیلی سخت است" . امشب از هنرمندی تجلیل می شود که اگر ساعت 2 نصفه شب به او زنگ بزنی می گوید کجایی بیایم! او هنرمندی است که در اوج ناراحتی لبخند میزند، کسی است که مهربانی و عشق ورزیدن به دیگران را بلد است قلبش می تپد برای آنکه گره ای از مشکلات دیگری باز کند. بلد است چطور نامش را بزرگ نگه دارد. من به شخصه برای این آدم لحظه لحظه زندگیم را فدا می کنم جون فدای همکارانش ، مردم و خانواده اش است.

تجلیل از بیوک میرزایی با حضور ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان تئاتر ، رادیو، تلویزیون و سینما، حمید یزدانی ابیانه پیشکسوت رادیو، دکتر امین رهبر مدیر دفتر ادبیات نمایشی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ، دکتر محسن سوهانی مدیر کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش ، اسرافیل فرج الهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، هومن شیخ بشارتی معاون مجموعه برج فرهنگی هنری آزادی، دکتر کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی و غلامرضا نعمتی معاون آن اداره کل و علی بهرامی دبیر بخش رادیو تئاتر و مدیر ستاد خبری رادیویی و تلویزیونی جشنواره برگزار شد.

بیوک میرزایی در سخنانی کوتاه گفت: یکی از خاطرات بسیار زیبای من امشب است. به حق لیاقت چنین صحبت هایی را ندارم. من قطره ای هستم در میان هنرمندان. ریشه کاری ما از این هنرهای آیینی و سنتی است که به ما رسیده است. بزرگان بسیاری بودند که ما در مقابلشان کوچکترین بودیم. هنرمندان و نسل جوان باید آنها را بشناسند که چه کسانی بودند و در این عرصه جانفدا شدند. افتخار می کنم در رادیو جوانی مثل ایوب آقاخانی هست. عرصه هنر احتیاج به انسان های فرهیخته دارد . آدم وقتی چنین افرادی را می بیند بیشتر به خودش امیدوار می شود. همواره نگرانم که پایمان را اشتباه نگذاریم. این حرفه جان دادن و جان گرفتن است.

معرفی برگزیدگان بخش رادیو تئاتر

بخش سوم مراسم اختتامیه بخش رادیو تئاتر به معرفی برگزیدگان این بخش اختصاص یافت که با حضور رامین پورایمان از بازیگران و کارگردانان اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، مهدی صفاری نویسنده و کارگردان تئاتر، کاظم نظری، محسن سوهانی، مهدی یوسفی کیا مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی و سید نیما شمس الدین مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو برگزار شد.

لوح تقدیر و جایزه نقدی 50 میلیون ریالی به صورت مشترک به کارگردانان دو رادیوتئاتر اجرا شده در جشنواره، ماکان رضایی پور برای رادیو تئاتر "برفچال" از تهران و علی حسینقلی زاده برای رادیوتئاتر "افسانه ی مارها" از آذربایجان شرقی-تبریز اهدا شد.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار ، جایزه نقدی 100 میلیون ریالی جشنواره نیز برای کسب مقام اول-مشترک به دو رادیوتئاتر "جی بی ام تاو" به کارگردانی محمد رادمهر از اصفهان و "علیمردان خان" به کارگردانی شیرین سپهراد تعلق گرفت.

لازم به ذکر است با نظر هیئت داورن رادیوتئاتر "علیمردان خان" به صورت مستقیم به بخش رادیوتئاتر چهل و دومین  جشنواره بین المللی تئاتر فجر راه خواهد یافت.

لوح سپاس جشنواره برای اسدالله بابایی

اسدالله بابایی هنرمند عرصه هنرهای نمایشی و از جانبازان جنگ تحمیلی که جزو شاهدان عینی عملیات خیبر محسوب می شود لوح سپاس جشنواره را برای بازی در نمایش "جی بی ام تاو" دریافت کرد.

اسدالله بابایی با بیان این جمله که "خوشحالم در جمع بزرگانی هستم که ثروت و افتخار معنوی این کشور هستند" گفت:از 12 سالگی با نمایش هایی که در مسجد کار کردم وارد تئاتر شدم. پس از آن وارد مرکز فرهنگی رادیو و کاخ جوانان شدم و بعد از انقلاب ادامه دادم. با وقوع جنگ احساس تکلیف کردم که در جنگ حاضر شوم، هم به عنوان رزمنده و هم به عنوان بزمنده. آن سالها سوژه های آموزشی و یا شادی آور را برای رزمندگان اجرا می کردیم.

وی عملیات خیبر را یکی از عملیات های سنگین، خطرناک و مشکل عنوان کرد که باید از سد دژی به پهنای 250 متر می گذشتند و ادامه داد: امیدورام بتوانم ادای دین کنم به ساحت رفقای عزیزم. امیدورام مردم هم قدرشناس شهیدان باشند.

مراسم اختتامیه بخش رادیو تئاتر بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش های آینی و سنتی با اجرای گروه های مختلف آیینی همراه بود. این مراسم با اجرای سنج و دمام از بیرون سالن شروع شد و روی صحنه ادامه یافت. اجرای آواز و ضرب زورخانه ای موسیقی این مراسم را شکل داده بود. اجرای چرخ زورخانه توسط محمدحسن بحرانی کودک پنج ساله، اجرای نقالی مرشد حسین ظاهری و اجرای نقالی حضرت علی اصغر(ع) توسط حسنا رسولی هنرمند هشت ساله از جمله برنامه های متنوع این مراسم بود که به فراخور بازی ترنا به اجرا در آمدند، این مراسم به طور کامل و زنده از رادیو نمایش روی موج اف ام ردیف ۱۰۷/۵ پخش شد و به روی پایگاه ایرانصدا نیز قابل دسترسی است.١٣:٠٥ - شنبه ٨ مهر ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٥٠٨٣    /    تعداد نمایش : ٩٦سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است