سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در نخستین دوره برگزاری ؛

مراسم افتتاح جشنواره رادیویی "پژواک" برگزار شد

سینمای نو > سرویس رادیو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از کمیته اطلاع رسانی، تبلیغات  و فضای مجازی نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک ، در این مراسم که صبح دوشنبه دوم خرداد با حضور وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما ، علی بخشی زاده معاون صدا ،شاهید مظفری قائم مقام معاونت صدا ،پیشکسوتانی همچون عذرا وکیلی ،محمد اسماعیل براری ، محمد رحمان نظام اسلامی ، مهدی فوادیان  و مدیران و برنامه سازان و مستند سازان شبکه های مختلف رادیویی و مراکز استان ها برگزار شد، علی بخشی زاده معاون صدا در ابتدای سخنانش به سالروز آزادسازی خرمشهر اشاره کرد و گفت: در این روز، گرامی می داریم یاد تمامی شهدای هشت سال دفاع مقدس را، همچنین دوم خرداد مصادف است با درگذشت مهران دوستی که تقریبا هفت سال از درگذشت وی در سال ۹۴ می گذرد.

وی در ادامه یاد و خاطره شهید حسن صیاد خدایاری را که در راه آزادی بشریت زحمت کشید را گرامی داشته و به ترور محمد باقر محمد باقروف، رهبر شیعیان تاجیکستان  که به ضرب گلوله افراد ناشناس ترور شد، اشاره کرد و گفت: شهدا به گردن ما حق دارند.

معاون صدا  با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره مستند رادیویی ،ادامه داد: از میان قالب ها و ساختارهای برنامه سازی ساختارهایی مانند مجله، نمایش ، ترکیبی، گزارش، برنامه های گفتگو محور و مسابقه در رادیوی کشور ما سابقه ای طولانی دارند ، اما قالب هایی مانند «مستند» از دیرباز با بی مهری مواجه بوده است.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد،رادیو با برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد خود می تواند در عرصه تولید برنامه های مستند نیز نقش به سزایی ایفا کند.البته که رادیو سعی کرده در طول چند سال اخیر ، از ساختارهای نوین برنامه سازی بهره ببرد و در این بین، گرچه ساختار مستند ، ساختار نوینی در برنامه سازی نیست، اما گونه هایی از این نوع و همین طور رویکردهای نوین به مقوله مستند ، در این نخستین جشنواره برنامه های مستند و جشنواره های آینده مورد تاکید خواهد بود.

وی تصریح کرد: انتظار از یک مستند رادیویی بیان واقعیت های جامعه و جهان به شیوه ای جذاب ، مستدل و روایتمند است که آگاهی مخاطب را در مورد یک موضوع ، یا سوژه ، بالا ببرد.

مترتب بر این رویکرد ، معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران با هدف «احیای ساختار و ارتقای جایگاه مستند رادیویی»، «شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند»،«به روز رسانی دانش مستند سازان»، «گسترش و جذب مخاطبان مستندهای رادیویی»،«افزایش جذابیت های ساختار مستند» و همچنین به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار مستند رادیویی در سطح ملی و ایجاد رقابت سازنده بین مستند سازان ، تصمیم گرفت نخستین جشنواره مستندهای رادیویی را با درونمایه امید و همبستگی ملی ، با عنوان "پژواک" برگزار کند که امید است با کمک پروردگار متعال جشنواره پژواک به این مهم کمک نماید.

بخشی زاده تاکید کرد: ما با رویکرد واقع گرایانه ای، شعار جشنواره را «صدای واقعیت ،پژواک حقیقت» انتخاب کرده ایم تا تصویری از جوهره اصلی مستند یعنی بازنمایی حقیقت را در این جشنواره ، شاهد باشیم و شعار جشنواره مبتنی بر سر واژه عنوان «پژواک» انتخاب شد.«پ» بر پژوهش محور بودن ،«ژ» بر ژرف اندیشی و عمیق بودن ، «واو» بر وضوح و شفافیت کیفیت شنیداری ،«الف» بر اصالت محتوای اثر و بدیع بودنش و «کاف» مبتنی بر کارایی و اثر بخشی است.

معاون صدا با اشاره به محورهای جشنواره ادامه داد: این جشنواره در سه بخش اصلی ، مردمی و مستند نگاری سامان یافته و سعی شد نقش مردم در این جشنواره پررنگ تر احساس شود.

 وی ادامه داد:در بخش اصلی جشنواره نیز ساختارهایی چون «مستند محض» ، «مستند بازسازی» ، «مستند داستانی» ، «مستند گزارشی» و «مستند چهره نگاری» مورد مداقه و بررسی قرار گرفت.

همچنین در بخش مردمی نیز «مستند گزارشی» ،«مستند روایی» و «مستند بازسازی» نیز مورد ارزیابی واقع شد تا ظرفیت های آن در قالب فایل های صوتی و یا پادکست نمایان تر گردد.

در بخش فرعی جشنواره هم مستند نگاری رادیویی مد نظر قرار گرفت و آثار این بخش مورد بررسی و تجزیه و تحلیل واقع شدند.

بخشی زاده گفت: طی این فرایند ،محورهایی چون سبک زندگی ایرانی اسلامی،هدایت فرهنگی با شیوه های جدید، هویت ملی و انقلابی ،پراکندن امید و نشاط،همبستگی همراه با وحدت ملی،عدالت گستری و مطالبه گری و مقابله با امواج خصمانه تحریف از جمله موضوعاتی بودند.که منظومه محتوایی جشنواره بر اساس آن شکل گرفت و بسیاری از برنامه سازان با تکیه بر علاقه مندی شان به مستند ، آثار ارزشمندی را به جشنواره ارسال کرده اند.

وی در خصوص زمانبندی و اجرای دقیق برگزاری این جشنواره گفت: از ابتدای آذر سال گذشته کمیته های ۷ گانه ای شامل«کمیته اطلاع رسانی» ، تبلیغات و فضای مجازی،«کمیته کارگاه های برنامه سازی»،«کمیته فنی» ،«کمیته آموزش»، «کمیته برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه»، «کمیته برنامه ریزی و کنترل پروژه » و «کمیته پشتیبانی و امنیت» از ابتدای آذر سال گذشته تشکیل شد تا به رتق و فتق و تمشیت امور محوله بپردازند.با تشکیل کمیته ها و با انتشار فراخوان جشنواره در ۲۰ آذر سال گذشته ، رسما جشنواره کار خودش را شروع و در ادامه با دریافت آثار و داوری آثار ادامه داد.

بخشی زاده با اشاره به ملاک های داوری این دوره از جشنواره گفت:  پژوهش محور بودن آثار ، ژرف اندیشی و عمیق بودن نگاه به مسئله و موضوع ، وضوح و کیفیت شنیداری و همین طور پرداخت هنرمندانه فنی،اصالت محتوای اثر و بدیع بودن آن ، هدف گذاری و انتخاب رویکرد مناسب، محل ارزیابی بود تا در انتها با اعلام برنامه های راه یافته به مرحله نهایی ، امروز در این مراسم خدمت شما باشیم.

وی ادامه داد: به جاست یادآوری شود که :مستند شاخه ای بزرگ از صنعت برنامه سازی است که به منظور مستند سازی جنبه هایی از واقعیت تولید می شود .مهم ترین کارکرد برنامه های «مستند» آگاهی بخشی است که در این باره رسانه های سعی می کنند آثاری با کیفیت و با پشتوانه پژوهشی تولید کنند.

وی ادامه داد : ۳۸۷اثر در بخش های مختلف جشنواره دریافت شد که پس از پالایش اولیه ۲۵۵ اثر به مرحله داوری راه پیدا کردند که از این تعداد ۹۸ اثر در بخش گزارشی ، ۴۶ اثر در بخش مستند محض ، ۴۳ اثر در بخش مستند داستانی ، ۴۲ اثر در بخش مستند چهره نگاری و ۲۶ اثر هم در بخش مستند بازسازی قرار داشت .

معاون صدا تصریح کرد: در بخش موضوعی جشنواره هم در چهار موضوع مدافعین حرم، مدافعین سلامت ،و دفاع مقدس و محیط زیست با تمرکز بر مسئله آب ، زبان فارسی و گردشگری دریافت شد.

۲۲۱ اثر هم در بخش مردمی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از پالایش اولیه ۱۱۵ اثر به مرحله نخست داوری ارسال که تعداد ۲۵ اثر آن شایسته حضور در مرحله دوم داوری شناخته شدند.

در بخش مستند نگاری رادیویی هم ۲۸ اثر به جشنواره ارسال شد که ۵ اثر آن به مرحله نهایی جشنواره رسیدند.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: علی رغم شرایط و محدودیت هایی که از طرف برگزار کنندگان جشنواره در خصوص تعداد آثار ارسالی از شبکه ها تعیین شده بود که شاهد استقبال گسترده برنامه سازان در شبکه های ملی و استانی از جشنواره بوده ایم.

برنامه سازان سربازان میدان جنگ نرم 

وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما از دیگر سخنرانان نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی"پژواک" گفت: هنرمند با نگاه زیبای خود می تواند زیبایی ها را حتی در دل سنگ ، کشف کند.البته در این بین نگاه های دیگری هم هست که نه تنها زیبایی ها را نمی نوازد بلکه به انکار آن نیز بر می خیزد.

وی به صورت واگویه و درد دل با همکاران سازمانی خودش ادامه داد: بعد از فوت آقای شجریان دوستان سلبریتی استوری زده بودند که بزرگ ترین سوگ اجتماعی در ایران بعد از مرگ دکتر مصدق.به دوستان گفتم بایستی سیمرغ بلورین گنجاندن چند دروغ را به این آقا تقدیم کنیم.مگر این ها تشییع ۷۲تن شهید هفت تیر را ندیدند ، همدلی مردم را در شهادت شهید رجایی ندیدند.زیبایی و شکوه تشییع حضرت امام خمینی( قدس سره )و حاج قاسم را ندیدند.آنجا بود که متوجه این مهم شدم که ما با جریان خشن سانسور مواجه هستیم. 

وی در دیگر صحبت های خودش گفت" همیشه در ۲۲ بهمن , سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اخبار معطوف بود به تصویر کشیدن چند خیابان اصلی در پایتخت اما  امسال در سالروز پاسداشت پیروزی انقلاب اسلامی ،  اخبار ساعت ۱۴ از روستاها شروع شد .در واقع ایران خلاصه نمی شود به چند خیابان در پایتخت.

جلیلی ادامه داد: حضرت مقام معظم رهبری فرمودند که ما در بزرگ ترین جنگ نرم هستیم .معتقدم شماها سربازان این میدان هستید ، میدانی که در آن خصم, ظالمانه ترین رفتارها را بر خودش مباح می داند.این ماییم و این میدان و چیزی برای پیروزی در آن کم نداریم.

وی تاکید کرد: ما دوراه در پیش داریم یک سری امتیاز و مشکلات داریم ، با تمام داشته ها و نداشته هایمان  بایستی در جنگ نرمی که دشمن طراحی کرده پیروز میدان باشیم و بر مشکلاتمان غلبه کنیم.

جشنواره مستند گامی به سوی تحول 

در بخشی از این  برنامه  رجب سلمانی دبیر جشنواره طی سخنانی گفت: از اینکه بنده و همکارانم در نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی "پژواک" افتخار آن را داریم که در خدمت خانواده بزرگ و صمیمی رادیو باشیم خوشحالیم و ازاینکه توانستیم به لطف خداوند متعال بستری را فراهم آوریم که مستند سازان ، اساتید اندیشمندان ، هنرمندان، خبرنگاران و مدیران گرد هم بیایند تا در این رویداد بزرگ رسانه ای از برکات معنوی آن بهره مند گردیم.خرسند هستیم .خوشحالیم که گامی به سوی تحول برداشتیم و خوشوقتیم که این گام به وقت سالروز آزادسازی خرمشهر همزمان شده است.

وی با بیان اینکه  مقدم همه شما را که از سراسر سرزمین عزیزمان ایران گرد آمده اید را گرامی می دارم، ادامه داد: دبیرخانه جشنواره مستند با اندوخته ای ارزشمند و تجربیات گرانمایه از جشنواره های پیشین معاونت صدا و با بهره گیری از حمایت ها و هدایتگری های جناب آقای بخشی زاده معاون محترم صدا و رهنمودهای رئیس سازمان صدا و سیما جناب آقای دکتر جبلی ، نخستین دوره خود را با قالب و اهدافی نو طراحی و در طی چندین ماه کار و تلاش ، به اجرا گذاشت.

پس از تشکیل شورای سیاستگذاری و گروه کارشناسی ، چشم انداز ، اهداف و سیاست ها و در نهایت برنامه ای جامع برای احیای ساختار مستند رادیویی تهیه گردید .که برگزاری این جشنواره بخشی از آن برنامه جامع بود.

وی ادامه داد: تدوین آیین نامه منطبق بر سیاست های صدا و سیما ، تدوین شاخص های داوری بر اساس مولفه های بومی شده بین المللی و تعیین رویکردهای موضوعی،نمونه هایی از پایبست بنایی است که این جشنواره در خان اول خود بنا نهاده است.

قابل ذکر است: استقبال کیفی از اولین جشنواره ملی مستند به اندازه ای بود که داوران محترم به دلیل محدودیت در معرفی برگزیدگان تعدادی از آثار راه یافته به بخش نهایی را در کنار برندگان شایسته تقدیر دانستند 

اینک و در آیین افتتاحیه جشنواره پژواک از تهیه کنندگان این آثار تقدیر  شد .

اولین اثر که از سوی هیات داوران شایسته تقدیر دانسته شده است  ، مستند متولد بهمن به تهیه کنندگی مونا توسلی از سوی رادیو قرآن ، اثر بعدی شایسته تقدیر ،مستند پرونده به تهیه کنندگی کتابچی از رادیو اقتصاد و سومین مستند شایسته تقدیر ،مستند زمین زیر پای برج به تهیه کنندگی تکتم اعتبار از مرکز خراسان جنوبی بود

اما اثر بعدی که از سوی هیات داوران شایسته تقدیر دانسته شده ، مستند چرشنبه به تهیه کنندگی محمد فرنام از مرکز اردبیل و آخرین مستند شایسته تقدیر هم مستند مدال به تهیه کنندگی رقیه آقازاده است از رادیو ورزش است .

آثار جشنواره رادیویی "پژواک" در سه بخش اصلی، مردمی و مستند بررسی و برگزیدگان ۴ خرداد در مراسم پایانی در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما معرفی خواهند شد .١٩:٣٤ - دوشنبه ٢ خرداد ١٤٠١    /    شماره : ٩٧٠٩٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٩سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است