پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در آستانه برگزاری ؛

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر چهل‌ویکمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در آستانه آغاز چهل‌و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پیام کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی و کوروش زارعی دبیر این رویداد هنری منتشر شد.

متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی بدین شرح است:

«باسمه تعالی

حُسنت به اتّفاق ملاحت، جهان گرفت

آری به اتفاق، جهان می‌توان گرفت

گستره متعالی و رو به آفتاب هنر تئاتر از آن روی که نزدیک‌ترین گونه زیباشناسانه و اندیشه‌مدارانه  به زندگی انسانی شمرده می‌شود؛ آیینه‌وار می‌تواند زیست فکری و رفتار اجتماعی آدمیان را نشان دهد.

هنری که دغدغه‌های درونی و کُنش‌های بیرونی انسان امروز، به‌ویژه شهروندان مواجه با امواج ویرانی و توده‌های مهاجم پریشانی را  به دقت و ظرافت رصد می‌کند و با بازتولید و نقش‌آفرینی در ارائه‌ای هنرمندانه آن را صادقانه و گسترده به مخاطب ارائه داده و او را به تماشا و تأمّل و بازگشت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های معنوی خویش دعوت می‌کند.

و از این منظر، اینک «چهل‌و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر» نزدیک‌ترین رخداد هنری است که خود را  پیش روی هنرمندان متعهد و نواندیش گسترده است تا رویکردهای تبیینی   هنر انقلاب و ارزش‌های برخاسته از متن فرهنگ کهن ایرانی را با بن مایه‌ای اصیل و کهن اما فراگیر و جهانی و روزآمد در قالب تئاتر و سایر گونه‌های نمایشی به همگان نشان دهد و با سری افراشته در میان و میانه جهان فرهنگی ایرانی و سایر قلمروهای همگرای دنیای امروز قامت بکشد.

بی‌تردید آثار رسیده به این مرحله و عرصه، نشانه‌هایی برآمده از پس چهل سال پختگی و فرزانگی در بستر مفاهیم و مولفه‌های انقلاب اسلامی این مردم و ارزش‌ها و فضیلت‌های حاضر در بطن باورهای اجتماعی این ملت حسینی(س) است که  علاوه بر آن که نمایش سرمایه‌های هنگفتی‌ست، برآمده از همکاری عمیق و موثر انجمن‌های نمایشی سراسر کشور و  ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با اداره کل هنرهای نمایشی؛ همچنین سیری تکاملی و تکوینی از جشنواره‌های شهرستانی، استانی و منطقه‌ای را به تماشا می‌گذارد که همچون جویباری چشم‌نواز از دوردست‌های تلاش و تجربه‌های جوان  به حوزه‌های روشن و امیدآفرین بخش کشوری و بین‌المللی این هنر تحوّل‌زا رسیده است.

این هم‌افزایی مبتنی بر اعتماد و دستاوردهای همدلانه را مغتنم دانسته و امیدوار آنیم که این تجربه کم نظیر بتواند چراغ‌هایی نامیرا در صحنه‌های نمایشی ایران بزرگ به روی تئاتر و  مخاطبان فهیمش، پرفروغ‌تر و والاتر برافروزد.

و این مهم، یقینا از توانمندی‌های این هنر رسا و روزآمد و دیرین و گسترده و از تجربه و اندیشه فعالان این عرصه از پیشکسوتان تا جوانان امیدبخش امروز،  آرمانی دور از انتظار نیست.

جهان همگی‌مان، روشن به عنایات حضرت حق و دیدار رخدادهایی گسترده‌تر و موثرتر از آن دست که به راستی فروغ خود را از مرزهای آسمانی فرهنگ و هنر ولایتمدار این سامان  برگیرد.»

در ادامه پیام کوروش زارعی دبیر چهل‌و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر به شرح زیر آمده است:

« به نام خالق زیبایی‌ها

ما پاسداشت فجر پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران کهن را در قاب «صحنه» بازنمایی می‌کنیم. جهان تئاتر برای ما راهیان صراط اسلام ناب محمدی (ص) نتیجه تجلی وحدت در ساحت کثرت است. این تجلی به شیوه‌ای خیره‌کننده، وحدت اصل الهی، وابستگی همه چیز به خدای یگانه، فناپذیری جهان و کیفیات مثبت وجود عالم هستی را نشان می‌دهد و ما به قدر رویی که به «نورالنور» داریم در جهان تئاتر واکنش‌های مثالی را در قالب نظام مادی که حواس بی‌واسطه آدم قادر به درک آن است را آشکار می‌سازیم. جهان تئاتر ما مبتنی بر معرفتی است که سرشت روحانی دارد و پیوندی ناگسستنی با «حکمت» در جان آن عیان است. جهان تئاتر ما، تئاتر قدسی با بینشی اساطیری است که قدرت‌های الهی در آن تشخص می‌یابند و در مقیاس کیهانی ایفای نقش می‌کنند و به مدد الهام آسمانی، تجلی‌بخش حقیقت است. ما در این هنگامه با ادراک رسالتی که امانت خداوندی بر دوش ماست، قدم بر صحنه می‌گذاریم و با استشمام ذره‌ای خاک «نینوا»ی حسینی و لمحه‌ای از لمحات به واسطه «سنت» رسول‌الله، می‌کوشیم به ستاره‌ای در آسمان هنر مبدل شویم و جاودانه بمانیم که این جاودانگی در این برهه حساس، مظهر جاودانگی خداست. وظیفه اصلی ما در این برهه استثنایی، این است که «خود» اصیل خویشتن‌مان را بشناسیم و اسیر چنبره شیطان بزرگ نشویم و در میدان «جهاد تبیین» که حکم پیر و مراد ماست، مخاطب را آگاهی بخشیم. هنرمندان باورمند ما، برفراز غوغا و هیاهویی که روح لطیف آدمی را به رخوت و بیماری می‌کشاند، بال گشوده‌اند تا نوای آرامش و سلم و شادی سر دهند و همگام «مخاطب» پا به وادی آرامشی بگذارند که انسان برای وصول به آن آفریده شده است. به همین جهت است که ما فارغ از نفرین و آفرین‌ها سر به سجده کعبه محمدی (ص) نهادیم تا قداست را بشناسیم و خود را تمام و کمال در برابر اراده و مشیت الهی تسلیم کنیم. ما اینک در میدانی که شیطان بزرگ و اذنابش با تمام امکانات و جنگ ترکیبی به مصافمان آمده‌اند به دفاع ایستاده‌ایم و هیچ هراسی از «شهادت» نداریم که اگر لیاقت داشته باشیم «حسینی» خواهیم شد. و اگر سعادت «حسینی» بودن نصیب ما نشد، به سوگندی که یاد کرده‌ایم و میثاقی که بسته‌ایم، «زینبی» خواهیم شد و پیام‌دار حقیقت خداوندی می‌مانیم که «یزیدی» نباشیم. چرا که باور داریم تئاتر ما در این برهه حساس پژواکی از «آخرت» در زهدان هستی ناپایداری است که آدمایان در آن «زندگی» می‌کنند. تئاتر ما گرانقدرتر از همه امور مادی و اجتماعی است که امروز، این همه برای آن قربانی داده شده و فراسوی غوغای برساخته خصم قسم‌خورده ما و حقیقت محمدی (ص)، بال می‌گشاید تا «حقیقت» را قربانی «مصلحت» نکند.

من کمترین به عنوان سقای این کاروان از همدلی و مقاومت صاحبان اصلی این خانه که قدم به «منزل» خود نهاده‌اند، قدردانی می‌کنم و از ایزد منان برای یکان یکان شما سلامت، سعادتمندی، سبزی و سرور را تمنا دارم. و ایمان دارم که این گام جشنواره بین‌المللی تئاتر همواره در تاریخ به عنوان نقطه عطفی خواهد ماند که باورمندان راستین علیرغم همه غوغاها و تهدیدها و تطمیع‌ها و ترورهای شخصیتی، مردانه ایستادند و «هل من ناصر» پیر و مراد خود را لبیک گفتند. جاودان بمانید.»١١:٢٠ - شنبه ١ بهمن ١٤٠١    /    شماره : ١٠٠٧٧٠    /    تعداد نمایش : ٤٥٤سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است