يکشنبه ١٥ تير ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در دومین روز از برگزاری جشنواره ؛

طنین موسیقی اقوام در کویر جهانی لوت پیچید

سینمای نو > سرویس موسیقی         

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد خبری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ، بخش اول اجراهای دومین روز جشنواره به منظومه خوانی اختصاص پیدا كرد و با درخشش خراسانی ها همراه شد. ابراهیم تیموری، عبدل احد درپور و فاروق درپور منظومه هایی از خراسان رضوی را روایت كردند و پس از آن رضا محمدی منظومه هایی از شمال خراسان روایت كرد.

اتاق بازرگانی كرمان در ادامه برنامه هایش میزبان فاروق رحمانی، گل محمد بلوچ و صدیق زردكوهی شد تا راوی منظومه های بلوچستان باشند و این در حالی است كه علیرضا شهبازی مخاطبانش را میهمان منظومه های قشقایی كرد.

بخش دیگری از این برنامه به اجرای برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان اختصاص داشت كه هنرمندانی را از استان های خراسان رضوی و شمالی در بر می گرفت.

در كنار اجراهای پر مخاطب شهر كرمان، طنین موسیقی اقوام در دومین روز در کمپ ماهان و کلوت‌های شهداد که بخشی از کویر جهانی لوت است نیز پیچید.

چهار گروه موسیقی روز جمعه (۱۷ آبان ماه) در کمپ گردشگری ماهان و فضای باز منطقه گردشگری شهداد کرمان اجرا داشتند تا بیانگر این باشد که موسیقی اقوام تکمیل کننده صنعت گردشگری است. اجراهایی که با استقبال خوب گردشگران داخلی و خارجی روبرو شد.

گروه‌ موسیقی فرامرز گلزار از آذربایجان‌شرقی شروع کننده اجرای دومین روز جشنواره در کمپ ماهان شهداد در روستای ملک آباد بود.

به گفته رشیدی، مسئول کمپ گردشگری ماهان ایر، این مجموعه شهریور سال گذشته افتتاح شده است و تا پایان سال ۱۳۹۷ میزبان حدود ۱۲۰۰ گردشگر و از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون بیش از ۴۲۰۰ گردشگر به این محل آمده یا این کمپ را برای گردشگری رزرو کرده‌اند.

اجراهای آذری گروه فرامرز گلزار، گردشگران و حاضران در کمپ ماهان را به وجد آورد، تا جایی که پروفسور علی کافکاسیالی، رییس دانشکده فنی و ادبیات آتاتورک در شهر ارزروم و بانی فستیوال جهانی موسیقی، ادبیات و فرهنگ ترکان جهان به میدان آمد و با حرکات موزون ترکی خود، اجرای گروه ایرانی را تکمیل کرد.

بانوان قوچانی«هرای» دومین گروهی بودند که اجراهای آنها نیز مورد توجه قرار گرفت.

اجراهای گروه «آبیدر» از سنندج و «اوزان نیهات» از کشور ترکیه نیز تکمیل کننده دومین روز جشنواره در غروب کلوت‌های شهداد بود.

«اوزان نیهات» اشعاری را به صورت بداهه در فضای باز کویر لوت اجرا کرد. او رییس مجمع اوزان‌های آناتولی (عاشیق‌ها) و یکی از پیشکسوتان موسیقی ترکیه است. یکی از توانایی اوزان‌ها این است که به صورت بداهه شعر می‌گویند.

نیهات در اشعار خود به مردم و فرهنگ و غنی ایران سلام داد و مهمان‌نوازی مردم کشورمان را ستایش کرد.

تم ملودیایی که این هنرمند اجرا کرده، از منظومه کورواغلو انتخاب شده بود.

کلوت های شهداد بخشی از کویر لوت به شمار می‌آید. این کویر به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران و بیست‌ویکمین اثر کشورمان در چهلمین جلسه یونسکو، ثبت جهانی شد.

اما در بخش پایانی اجراهای روز دوم به اجراهای فضای باز مجموعه تاریخی گنجعلی خان در کرمان اختصاص داشت كه شامل اجراهایی پر از رنگ و تنوع موسیقایی بود.

از اتفاقات مهم جشنواره دوازدهم حضور خاندان های هنری در كنار یكدیگر روی صحنه بود كه با اجرای موسیقی خاندان های هنری زنگشاهی و آتشگر همراه بود كه هر دو از استان سیستان بلوچستان میهمان این رویداد بودند.

اما بانوان كه امسال توانسته اند حضور مستقلی در جشنوارع موسیقی نواحی داشته باشند، در دومین روز جشنواره خوش درخشیدند. گروه كیدی از استان هرمزگان با اجرایش فضای شاد و متفاوتی به كاروانسرا بخشید و این در حالی بود كه استاد خالو قنبر راستگو دختران كیدی را همراهی كرد.

تكنوازی نی انبان بوشهر با اجرای رضا زارع بخش دیگری از برنامه بود. گروه كمنزیل از كرمان و گروه دف نوازان نوای رحمت نیز حال و هوای متفاوتی به فضا بخشیدند.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ۱۶ آبان ماه در کرمان آغاز به کار کرده است. در این جشنواره حدود ۲۸۰ هنرمند حضور دارند. امسال ۱۳ هنرمند خارجی هم در این جشنواره شرکت کرده‌‌اند.١١:٤١ - شنبه ١٨ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٨١٥٤١    /    تعداد نمایش : ٢٦٢سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است