سه شنبه ١٢ فروردين ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

با حضور حسین رضائی نیا ؛

آلبوم "مهرانه های ماه "رونمایی می شود

سینمای نو > سرویس موسیقی         

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، مجتبی قلی پور ضمن اعلام این خبر، به ارائه توضیحاتی درباره این آلبوم پرداخت و گفت : این آلبوم ، در بردارنده 7 قطعه در حوزه موسیقی مقامی و سازهای تنبور و دف در آن محوریت دارند. وی درادامه ضمن اشاره به حضور برجسته حسین رضائی نیا با سازدف و سازهای کوبه ای به معرفی دیگر هنرمندانی که با وی در تولید این آلبوم مشارکت داشته اند پرداخت و گفت : دراین آلبوم هنرمندان دیگری شامل : علی رضائی و علیرضا تذکر به عنوان تنبورنوازان و هم آوایان ، حسین جعفری هم آوا ، ، کوروش وفا طراح جلد و گرافیک ، صادق نوری صدابردار و معین هاشمی نسب به عنوان عکاس مشارکت داشته اند.

قلی پور، قطعه سودای دلبر، که براساس یک آهنگ فولکلور کردی تنظیم و اجرا کرده و به عباس کمندی ، موسیقیدان ، ترانه سرا و خواننده معروف کرد، ، تقدیم شده است را یکی ازقطعات برجسته آلبوم « مهرانه های ماه » عنوان کرد و سپس به اجرای تصنیف کاروان براساس شعری به همین عنوان از نیما یوشیج با آهنگسازی خودش و تنظیم علی رضائی اشاره کرد و گفت : در این قطعه از ساز تنبور ، که یک ساز آئینی است، در اجرای قطعه ای براساس شعرنو بهره برده ایم.

مجتبی قلی پور سپس به معرفی دیگر قطعات این آلبوم پرداخت و گفت : تصنیف لایتناهی براساس شعری از مولانا ، قطعه بی کلام نو ، تصنیف عشاق براساس شعری از حافظ ، قطعه بی کلام چوپی (با الهام ازمقام‌ سماع ) ، ساز و آواز براساس شعری از حافظ ، از دیگر قطعات این آلبوم هستند.

مجتبی قلی پور در ادامه به استفاده از ریتم های 10 و 16 ضربی موسیقی کردی ، ریتم های آئین سماع و مقامات تنبور در این آلبوم اشاره کرد و اظهار داشت : جملات ساز تنبور بنا به ویژگی موسیقی آئینی که در آن از این ساز استفاده می شود، خیلی تکراری است .به همین دلیل ، ضمن حفظ هویت و ماهیت اصیل این ساز، سعی کردیم تا آنجا که این ساز جای انعطاف دارد و باعث سوق یافتن شیوه نوازندگی مان به سمت سازهای موسیقی غربی  نشود ، تنوعی در ریتم ها و جمله بندی ها ایجاد کنیم تا این سازبرای نسل جوان قابل پذیرش تر و جذاب تر شود. درواقع ، با تلفیق ریتم ها و فضاهای تازه ، سعی کردیم پویائی خاصی در نوازندگی این ساز ایجاد کنیم تا مخاطب جوان ارتباط بهتری هم با این سازاصیل آئینی پیدا کند.

قلی پور، با اشاره به نقش بسیار کارساز و تعیین کننده  حسین رضائی نیا در این گروه و تولید این آلبوم خاطرنشان کرد : حضور هنرمندانه ایشان که از هنرمندان برجسته دف نواز است ، یکی از نقطه قوت های این آلبوم و گروه است . حسین رضائی نیا با قدرت نوازندگی و ذهنیت پرتنوع ریتیمیک اش ، باعث شد که آلبوم متنوع تر شود.

قابل توجه است ، مجتبی قلی پور ، متولد 1368 شیراز است اما اصالت کردی دارد و به همین دلیل ، به موسیقی مقامی کردی گرایش دارد. وی از 9 سالگی شروع به نواختن تنبور کرده و تا کنون نزد اساتید برجسته این ساز از جمله  کیخسرو پورناظری و علی اکبر مرادی به فرا گرفتن نوازندگی تنبور و کسب ظرافت های آن پرداخته است. قلی پور ، لیسانس موسیقی دارد و کارشناس تار است.وی گروه تنبورنوازان «روچَن» را در سال 1389 تاسیس کرد و سابقه حضور درفیلم  سینمایی "راه رفتن روی سیم " اثر احمدرضا معتمدی را هم به عنوان مشاور موسیقی و بازیگر نقش مدرس تنبورنواز این فیلم دارد.

قابل توجه است ، عموم علاقه مندان برای حضور در این برنامه می توانند پنجشنبه 7 شهریور ساعت 2000 به کافه موسیقی گوشه پردیس فرهنگی سینمائی هنرشهر آفتاب شیراز به نشانی : شیراز ، انتهای بلوار دکترحسابی ، روبروی شهرک گلستان ، ابتدای شهرک صدرا ، مجتمع بزرگ خلیج فارس ، بلوک ۷ مراجعه کنند.١١:٢٠ - چهارشنبه ٦ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٧٩٩٩٣    /    تعداد نمایش : ٢٨٣سالن های اجرای موسیقی


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است