چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

در برنامه حوض نقره مطرح می شود ؛

"سرنخ مافیای سینما کجاست؟"

سینمای نو > سرویس رادیو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی رادیو ایران ، برنامه حوض نقره هفته پیش در روز جمعه نهم آذرماه ۹۷ ضمن بررسی طرح ضرورت بازنگری در نظام نظارت بر تولیدات سینمای ایران ، پیشنهاد کرد ساز و کار صدور مجوزها و پروانه ساخت در سینمای ایران از نظر مطابقت با قانون ، مورد بازنگری قرار گیرد.

شهاب شهرزاد؛ منتقد سینما و کارشناس برنامه حوض نقره گفت : شایسته این است که مجلس شورای اسلامی درباره‌ حذف یا بازنگری در مراحلی که به شکل وراثتی از دهه شصت و بدون طی مراحل قانونی بر سر راه سینماگران قرار گرفته، واکنش نشان دهد.

در این برنامه همچنین بر امکان حذف شورای پروانه ساخت و تمرکز بر نظارت ضابطه‌مند پس از تولید و به هنگام نمایش عمومی آثار سینمایی از رهگذر "شورای پروانه نمایش" تاکید شد.

سه روز پس از طرح این  موضوع در برنامه حوض نقره رادیو ایران، دویست تن از سینماگران و فعالان سینمای کشور طی نامه‌ای به رییس‌جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی، خواستار حذف شورای پروانه ساخت شدند.

در برنامه‌ حوض نقره تصریح شد: در حال حاضر، شورای پروانه ساخت به اعتقاد خیلی از فعالان حوزه‌ سینما به ابزار قدرتی در خدمت آن‌چه مافیای سینمای کشور نامیده می‌شود، قرار گرفته است. برای یافتن سرنخ این مافیا کافی‌ست ببینید پرفروش‌ترین فیلم‌ها در اختیار کدام پخش‌کننده‌ها هستند.

کارشناس برنامه در این گفت‌وگو تصریح کرد: دسترسی به منابع عمومی در سینمای ایران به واسطه‌ی روند صدور پروانه ساخت، به صورت انحصاری در اختیار طیف خاصی از سینماگران قرار داده شده و ضمن ایجاد "منفعت در تولید"، به تراکم قدرت و شکل‌گیری مافیا در پشت پرده‌ سینما انجامیده است.

در این برنامه، نادر طریقت کارگردان سینما نیز تاکید کرد:  نظارت های پیش از تولید در سینمای ایران پیش از این خیلی شدیدتر بود و در هنگام صدور پروانه ساخت حتی در مورد انتخاب بازیگران در کار سازنده‌ فیلم دخالت می‌شد. در حالی که هیچ جای قانون اساسی این اجازه را به نهاد نظارتی نداده است.

طریقت افزود : در تمام دنیا نظارت هایی در بخش فرهنگ و هنر وجود دارد اما این که قبل از ساخته شدن فیلم، در مسیر تولید اثر هنری، با برخوردهای سلیقه‌ای مانع ایجاد کنیم، عملا وجاهت قانونی ندارد. علاوه بر این بسیاری از دارندگان پروانه ساخت، همچنان از حمایت‌های دولتی بی‌نصیب هستند و فقط افراد خاصی از منابع عمومی سینما بهره‌مند هستند.

با توجه به استقبال از این موضوع، این هفته جمعه 16 آذر نیز حوض نقره به ادامه‌‌ بررسی موضوع جایگاه شورای پروانه ساخت از نظر قانونی و درخواست هنرمندان برای حذف این شورا و موانع احتمالی می‌پردازد. یکی از مشکلات پیش رو این است که در صورت حذف شورای پروانه ساخت، چگونه می‌توان حقوق آثار سینمایی تولید شده را برای اکران عمومی در شرایط ضابطه‌مند تأمین کرد.

گفتنی است حوض نقره به تهیه کنندگی عبدالله علایی و اجرای مهرناز فقیهی، جمعه‌ها  از ساعت ۱۸:00 تا ۱۹:00 از رادیو ایران پخش می‌شود.١٠:٣٩ - جمعه ١٦ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧٤٢٥٧    /    تعداد نمایش : ١٤٦سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است