سه شنبه ٣٠ دی ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

برهانی مرند در دیدار با شهردار منطقه 11 :

تئاتر شهر به خاطر بساط دست فروشان چهره ای غیر فرهنگی به خود گرفته است

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، نادر برهانی مرند دبیر جشنواره با دکتر نصراله آبادیان شهردار منطقه 11دیدار و گفت و گو کرد.

در ابتدای این جلسه نادر برهانی مرند گفت: حالا دیگر جشنواره فجر تبدیل به یکی از معتبرترین جشنواره های تئاتر در جهان شده و کشورهای مختلف تمایل به حضور و شرکت در جشنواره ما را دارند. بنابراین با وجود حضور مهمانان مهم فرهنگی ، برد این رویداد بسیار بالا است.

وی به عنوان نمونه به مساله فضای اطراف تئاتر شهر اشاره کرد که با وجود بساط دست فروشان چهره ای کریه و غیر فرهنگی به خود گرفته است. برهانی افزود: ما دوست نداریم نگاه میهمانان خارجی حتی مهمانان ملی به مهمترین پایگاه تئاتری کشور، شکل بدی داشته باشد.

برهانی مرند تاکید کرد: اگر هم قرار است بساطی باشد بساط فروش کالاهای فرهنگی باشد.

دکتر نصراله آبادیان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: امسال چهارمین سالی است که در شهرداری منطقه 11 و در کنار اهالی تئاتر هستم.

وی ادامه داد: اگر امروز وضعیت تئاتر شهر به این شکل است به دلیل سیاست گذاری های غلط گذشته است. مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته است که پروژه مرمت و پیرایش محیط اطراف تئاتر شهر انجام بشود یا نه ؟ در این زمینه با تک تک زیرمدخل ها و کنشگرهای محله صحبت شده است. ما به دنبال انجام کار اساسی برای این منطقه و اطراف تئاتر شهر بودیم و بالاخره موفق شدیم در این باره به نتیجه برسیم. بعد از سه سال تحقیق و بررسی و جلسات متعدد این پروژه به سمت اجرایی شدن پیش می رود. و هم اکنون در حال مرمت و پیرایش ساختمان های اطراف تئاتر شهر و تالار وحدت هستیم.

شهردار سابق منطقه 9 افزود: این کار از جنس باز زنده سازی است ، یعنی باز طراحی محیطی که در گذشته خلق شده و احتیاج به بازنگری دارد. این پروژه می تواند بزرگترین و موثرترین پروژه ی کالبدی از جنس مداخلات در بافتهای فرهنگی بعد از انقلاب باشد. به همین دلیل همت بزرگی برای انجام آن لازم و نیازمند زمان است. این پروژه به شکل فاز به فاز پیش می رود. و در این زمینه سازمان ها و نهادهای متعددی با ما همکاری می کنند. از جمله : سازمان زیباسازی شهرداری تهران ، شرکت توسعه فضای فرهنگی شهرداری، معاونین شهرسازی و اجتماعی شهرداری تهران و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران.

آبادیان با اشاره به این که از سال 1351 تا به حال هیچ تغییری در پارک دانشجو انجام نشده گفت: ما برای اولین بار از مرکز پژوهش دانشگاه تهران خواستیم بازطراحی این فضا را انجام دهد. محوطه ای که باید در خدمت هنر و تئاتر و دارای طراحی یکدست و ویژه ای باشد.

او همچنین گفت: در جلسه سیاست گذاری پروژه توسعه بافت های فرهنگی مطرح شده که تا ایام دهه فجر باید تغییرات آن محدوده احساس شود و امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

وی افزود: همچنین ما سعی کردیم دایره این پروژه را گسترده تر کنیم که شامل محله رودکی، خیابان ولیعصر، خیابان نوفل لوشاتو ، خیابان حافظ و انقلاب است. یعنی حدفاصل تئاتر شهر و تالار وحدت. چون ما اعتقاد داریم چارچوب تئاتر ، فقط دیوارهای تئاتر شهر یا تالار وحدت نیست و باید پیشخوان فرهنگی اطراف تئاتر شهر در دست تئاتری ها باشد. در حقیقت محوطه اطراف تئاتر شهر باید تبدیل به یک گذر فرهنگی شود.

مشاور سابق معاونت امور مناطق شهرداری تهران، افزود می توان با برنامه ای دقیق فضای پارک دانشجو را از کسانی که آن منطقه را به محیط ناهنجار تبدیل کرده اند گرفت و به فضای تئاتر و فرهنگی اختصاص داد. پیشنهاد ما اجرای تئاتر و برنامه های مرتبط در محوطه و اطراف تئاتر شهر است. به جای دست فروشی در آن محدوده باید تئاتر یا برنامه های فرهنگی مثل نمایشگاه فرهنگی، آموزشی، تئاتری برقرار باشد تا وقتی مردم از مترو و اتوبوس بیرون می آیند با یک فضای فرهنگی_ تئاتری مواجه شوند.

نصراله آبادیان در ادامه گفت: ما نیز در بخش کمک های سخت افزاری که برای برگزاری شایسته جشنواره  تئاتر فجردر آن محوطه نیاز است، اعلام آمادگی می کنیم. مخصوصا اگر  نمایش ها ی جشنواره با رویکرد ارتقا فرهنگ شهروندی باشد، که در این صورت معاون فرهنگی هنری شهرداری تهران و اداره کل آموزش شهروندی هم کمک هایی خواهند کرد. مردم دوست دارند در آن منطقه فقط رویدادهای هنری_تئاتری ببینند.

شهردار منطقه 11 درباره جمع آوری دست فروش های محدوده تئاتر شهر گفت: ما پیش از این طرح های مبارزه با سد معبر را درآن منطقه اجرا کردیم.که کار بسیار سختی است و همراهی نهادهای قضایی و نظامی را هم می طلبد. اما به شما نوید این را می دهیم که امسال در زمان جشنواره شما این نگرانی را نداشته باشید.

وحید لک مدیر بخش تبلیغات و تشریفات جشنواره در ادامه این بحث گفت: این طرح ها و حمایت های شما بسیار خوشحال کننده است، اما موضوع تامین مالی گروه هایی که نمایش های خیابانی و شهری اجرا می کنند، همیشه مساله بوده است که امیدواریم با یاری شما بتوانیم بر این مشکل نیز فائق بیاییم.

وی سپس بحث تبلیغات محیطی جشنواره و همچنین نیاز به پارکینگ برای ایام جشنواره را مطرح کرد که دکتر آبادیان قول همکاری های لازم در این زمینه را دادند.

آبادیان در ادامه بحث حمایت از تئاتر گفت: ما در حمایت از تئاتر مجوز چند سالن خصوصی را صادر کردیم.

برهانی مرند در این باره گفت: با تدبیر یکی از دبیران جشنواره در چند سال گذشته بخشی به نام به علاوه فجر در جشنواره اضافه شد، که بخش بسیار خوبی است. مانند همه جشنواره های مهم دنیا که بخش حاشیه آنها مهم تر و قابل توجه تر از اصل است این بخش هم می تواند بسیار قابل توجه و فراگیر باشد. اما متاسفانه از زمان ایجاد سالن های خصوصی بی اعتمادی بین سالن های خصوصی و دولتی وجود داشته است. به نظر من چشم انداز تئاتر فجر بخش خصوصی است و توجه به این بخش می تواند آینده خوبی برای تئاتر باشد. امسال ما تصمیم گرفتیم در اختتامیه جشنواره به 3 سالن خصوصی که در ایام جشنواره برنامه های فرهنگی در شان جشنواره داشته باشند، جایزه بدهیم. شرط ما با سالن ها این است که در آن ایام کار فرهنگی مناسب و در شان جشنواره انجام بدهند. اما آنها خواهان بودجه ای در این زمینه هستند که با توجه به شرایط امسال جشنواره، پرداخت آن مبلغ برای ما میسر نیست.

آبادیان در ادامه این بحث افزود: اگر برنامه های این سالن ها در آن ایام فرهنگی و به خصوص با رویکرد فرهنگ شهروندی باشد ما می توانیم در این بخش همکاری هایی داشته باشیم. انشالا طی جلسات بعدی با شما و مدیر این بخش بتوانیم به ساختار مناسبی برسیم و تفاهم نامه ای را در این زمینه امضا کنیم.

این جلسه با حضور نادربرهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، دکتر نصراله آبادیان شهردار منطقه 11 تهران، وحید لک مدیر تبلیغات و تشریفات جشنواره تئاتر فجر و معاونین شهرداری منطقه 11برگزار شد.١٨:٠٠ - سه شنبه ١ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٩٥١    /    تعداد نمایش : ٣١٣سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است