سه شنبه ١٢ فروردين ١٣٩٩

آخرین اخبار :  چاپ        ارسال به دوست

جمعه اول شهریور ماه ؛

طرح‌های داوود شهیدی در خانه هنرمندان ایران روی دیوار می رود

سینمای نو > سرویس هنرهای تجسمی      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، در این نمایشگاه تعداد ۲۵۰ اثر از این هنرمند که با خودکار روی مقوا که در روزنامه "جامعه" طراحی کرده است در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

داوود شهیدی متولد فروردین ۱۳۳۰ تهران و دانش‌آموخته معماری دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و معماری شهری از دانشگاه بوستون است. شهیدی از جوانی و از سال ۱۳۴۴ فعالیت هنری خود را در زمینه کاریکاتور و طنز سیاه شروع کرد و دو سال بعد با چاپ آثارش در مجلات آبنوس، جهان نو، خوشه، اطلاعات و تماشا شناخته شد.

وی علاوه بر کار در مجله گل آقا، در مجله خوشه و کتاب هفته به سردبیری احمد شاملو نیز همکاری داشته است.

شهیدی درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه به نمایش طرح‌هایی اختصاص دارد که مربوط به طراحی‌های من در روزنامه جامعه در نیمه دوم دهه 70 است.

وی افزود: روزنامه جامعه یک نمونه کامل از یک رسانه نوشتاری بود که بنا داشت براساس ظرفیت‌های خود شالوده‌های جامعه مدنی را به شکل قانونی پایه‌ریزی کند. انتشار این روزنامه آغاز یک حرکت فکری در مطبوعات کشور بود که در آن طنز نیز دغدغه و مسئولیت اجتماعی داشت و صرفاً در مقام یک فکاهی ساده نبود.

شهیدی در رابطه با اهمیت مسئولیت اجتماعی هنر گفت: هنر باید مسئولانه عمل کند و طنز تنها یک فکاهی بی‌هدف نیست، بلکه با توجه به زمینه اجتماعی و فرهنگی که در پیوند با آن قرار دارد، باید مسئولیت اجتماعی داشته باشد و صرفاً به سرگرمی و ابزاری برای خنده تقلیل پیدا نکند. طرح‌های ارائه شده در این نمایشگاه نیز هدفمند و با ابزار طنز به نقد شرایط اجتماعی اختصاص دارد.

شهیدی درباره نمایش آثارش در خانه هنرمندان ایران نیز گفت: خانه هنرمندان ایران در مرکز شهر به‌طور گسترده در پیوند با مردم قرار دارد. این خانه فرهنگی تنها به چند هنر اختصاص ندارد بلکه حوزه‌های مختلف هنری را پوشش می‌دهد، برهمین اساس میزبان طیف وسیعی از علایق و سلایق مختلف و به تبع ایده‌ها و دغدغه‌های اجتماعی گوناگون است. این خانه تنها به نمایش آثار هنری اختصاص ندارد بلکه زمینه گفتگو انتقادی و بحث میان مخاطبان با هنرمندان را نیز فراهم می‌کند، از این جنبه خانه هنرمندان ایران با رسانه نوشتاری چون روزنامه «جامعه» شباهت‌ زیادی دارد، چراکه هر دو دغدغه اجتماعی دارند و به دنبال انتقال پیام به مخاطب خود هستند.

نمایشگاه طرح‌های داوود شهیدی که به کوشش محمد ناظوری، مهتاب مفید و فاطمه کافی‌زاده برگزار می‌شود، جمعه 1 شهریور ساعت 17 در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و تا 12 شهریور میزبان علاقه‌مندان است.١٠:٠٠ - جمعه ١ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٧٩٨٤٦    /    تعداد نمایش : ١٧٨گالری ها


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است