پنج شنبه ١٤ فروردين ١٣٩٩  چاپ        ارسال به دوست

سه شنبه 29 بهمن ؛

اختتامیه نخستین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش برگزار شد

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر کوتاه کیش ، سه شنبه 29 بهمن در تالار شهر جزیره زیبای کیش با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی سازمان مناطقه آزاد کیش با بزرگداشت رضا فیاضی بازیگر تئاتر و تلویزیون و "ماخوشا"هنرمند روس که 12 سال است ساکن جزیره کیش است و  با پرچم ایران در جشنواره های بین المللی سیرک و حرکات نمایشی شرکت می کند، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم جایزه بخش طرح و ایده مکتوب که توسط بازخوان ها انتخاب شد توسط رضا فیاضی به پروین موسی نژاد برای نگارش رازها و دروغ ها اهدا شد.

عباس نجاری دبیر جشنواره در ابتدای مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر کوتاه کیش، گفت: در مدت‌ زمان کمی که در اختیار داشتیم،‌ با تلاش شبانه‌ روزی هیأت انتخاب15 اثر  برگزیده شدند و برای اجرا در کیش از این نمایش ها دعوت کردیم.مفتخرم  به حضور استادان عزیزی که دعوت ما رابرای داوری پذیرفتند، حمید پورآذری، علی اصغر دشتی ،الهام کردا و محمودرضا رحیمی که سال گذشته ریاست هیات مدیره این جشنواره را به عهده داشت.

نجاری در این مراسم با قدردانی از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و مسئولان معاونت فرهنگی سازمان به سبب رویکرد هنری و فرهنگی موجود و حمایت از برگزاری این گونه جشنواره ها از ارسال 178 اثر از سراسر کشور به جشنواره خبر داد و گفت: می دانیم که در این دوره بی خطا نبوده ایم و تمام تلاشمان را می کنیم که به چشم انداز جشنواره گام به گام نزدیک تر شویم و لازم می دانم که از زحمات دکتر پورعلی معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه و همچنین دکتر خسرونشان و همکارانشان  تشکر کنم که طی این دو دوره به طور جد از این رویداد هنری حمایت کرده اند.

و در پایان امیدواریم که تلاش هایمان برای گسترش،حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه در جزیره کیش به مسیری روشن برسد.

اصغر دشتی در مراسم اختتامیه این جشنواره ضمن انتقاد از برگزاری مراسم در سالن رسمی گفت: ای کاش به سبک و سیاق جشنواره این مراسم هم در ساحل برگزار می شد. و می توانیم نقدی که به اجراهای جشنوار داشتیم را به برگزاری این مراسم هم داشته باشیم که چرا به فضا و مکان بی توجه بوده اند.

این کارگردان تئاتر در ادامه افزود:  جشنواره یک بستر، پلتفرم و فرصت است که ما در آن قرار می گیریم که اثری ارائه کنیم، و اگر شرکت کنندگان در تولید اثر هنری سهل انگاری کنند به معنی این نیست که جشنواره مسیر غلطی را پیموده است ولی اگر مسیر نزولی و تکراری در جشنواره باشد آن گاه این نقد به برگزار کنندگان وارد است.

اصغر دشتی در همین زمینه گفت: ما برای نقاط مختلف کشور می توانیم جشنواره هایی با تعریف های مختلف برگزار کنیم و به نظرم جزیره کیش می تواند پایگاه مدلی از تئاتر باشد و ایده برگزاری تئاتر کوتاه کیش جالب است. کاری که این فستیوال با زمان می کند و مکان هایی که برای اجرا انتخاب می کند می تواند در ابعاد دقیق علمی تر و ایجاد رابطه ی ملموس تر با تماشاگر منحصر به فرد باشد.

الهام کردا ضمن اشاره به صحبت های یکی از شرکت کنندگان این جشنواره گفت: من هم تا حدودی موافقم که اگر جشنواره غیر رقابتی باشد می توانیم بدون فکر کردن به جایزه و مسابقه ، آزادنه تر و خلاق تر بدون کلیشه و چارچوب کارهای یکدیگر را نقد کنیم و راجع به کارهای هم بدون توجه به رقابت حرف بزنیم. ما در این دوره از جشنواره به یک شکلی از قضاوت رسیدیم که بی رحمی در آن بود و اگر اجرایی ما را جذب نکرده بود و ایراد داشت ما به آن نمایش رای ندادیم و کارهایی که رای دادیم به یک شکل غیر متعارف داوری کردیم.

در ادامه با حضور حمید پور آذری، اصغر دشتی و الهام کردا برگزیدگان این دوره از جشنواره معرفی شدند.

برگزیدگان نمایش های ساحلی

جایزه ویژه هیات داوران و تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر  ارتباط و تنیدگی ایده ،اجرا و مکان و همچنین توجه ویژه به فضاسازی و تصویر سازی و تلاش برای تاثیر گذاری اهدا می شود به نمایش"تن هایی که مانع دیده شدن دریا می شوند"به طراحی و کارگردانی : سعید ارغوانی و اجراگری: نادیا پشم چی و سعید ارغوانی و محمد خراسانی و درعین حال به دلیل عدم رعایت ایجاز در متن و کلام و همچنین کم دقتی در تطبیق آنی اجرا با شرایط و طبیعت ساحل مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ریال از  ارزش مالی این جایزه کسر خواهد شد.

لوح تقدیر  و تندیس جشنواره و مبلغ ۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر دراماتورژی و فضاسازی ،تمرکز و توانمندی در حفظ و استمرار فضای طراحی شده برای اجرا اهدا میشود به گروه نمایش مکبث با باز نویسی و هدایت :علی حسینی و اجرا گری: آنا زارع و علی حسینی و در عین حال به دلیل جنگ  بیهوده با طبیعت برای حفظ روال از پیش تعیین شده اجرا مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ریال از ارزش مالی این جایزه کسر خواهد شد.

لوح تقدیر و مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر  ایده موجود در متن و اجرا  و تلاش جهت به حرکت در آوردن تخیل تماشاگر به گروه  اجرایی نمایش "بیا جلوتر"به کارگردانی و بازیگری: سجاد باقری و نویسندگی: حسین برفی نژاد اهدا می شود و در عین حال به دلیل کم توجهی در به وجود آوردن تناسب کافی بین اجرا و ساحل مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی هدیه کسر خواهد شد.

برگزیدگان نمایش های کافه ای

لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال.به دلیل شیوه ی اجرایی متناسب با کافه اهدا میشود به ،به نمایش "سرنوشت از سرنوشت"،به کارگردانی یسنا پورسیناو در عین حال ،به خاطر عدم توجه کافی به ضرورت تطبیق و گسترش اجرا و موضوع در محیط  ،مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی این هدیه کم خواهدشد.

لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال به دلیل طراحی اجرایی سیار و قابل تنظیم با مکان های مختلف اجرا اهدا می شود به  نمایش "تولد نقال" به بازنویسی کارگردانی و بازیگری:  رادمهر کشانی هم زمان، به دلیل عدم جسارت و نو آوری در بازی و اجراگری مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از این مبلغ کسر می شود.

مبلغ۱۵۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر طرح داستانی و پتانسیل وجود لحظه ای غافلگیرکننده در اجرا به نمایش"وقتی لیلا مرد" به نویسندگی و کارگردانی :مریم چوری اهدا می شود.و در عین حال به دلیل مواجهه ناقص اجرا با پتانسیل های موجود در متن ، مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی جایزه کم می شود.

دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش با هدف تلاش برای گسترش،حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه 26 لغایت 28 بهمن ماه در سه بخش مسابقه نمایش های کافه ای، ساحلی، طرح و ایده های نمایشی مکتوب به دبیری عباس نجاری در جزیره کیش برگزار شد.١٦:٠٠ - سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٨٣٥٦٢    /    تعداد نمایش : ٨١سالن های نمایش


فیلم و صدا

سایر رسانه ها

گالری عکس

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است