چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • تئاتر شهر - سالن چهارسو
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

رییس کمیته و دبیر علمی اجلاس جهانی صدا:

تجربه شنیداری متفاوت ، متکی بر آینده پژوهی است

سینمای نو> سرویس رادیو

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینمای نو" و به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا، دکتر محمد اخگری افزود: اگرچه در اواخر دهه 90 میلادی خدمات دیجیتال به سپهر رسانه‌ای صدا وارد شد و رادیو اینترنتی، پادکست گسترش یافت، اما از سال  2017 بر محبوبیت پادکست و استریم افزوده شده، جریان سیال داده‌ها (استریمینگ) فراهم شده و امروز از آن به عنوان صنعت پادکست یاد می‌شود.

به گفته اخگری علاوه بر پیوند رادیو با رسانه‌های اجتماعی، حضور شبکه‌های اجتماعی صدامحور مانند ساوند کلودها که محل انتشار، شنیدن و به اشتراک گذاشتن تولیدات شنیداری است،  کاربران به دنیای جدید وارد شده اند و فرصت تولید محتوای کاربر (UGC) برای آنها فراهم شده است.

دبیر علمی اجلاس جهانی صدا افزود: اگر این فناوری‌های روز را در کنار ابزارهای هوشمند برای شنیدن صدا از جمله بلندگوی هوشمند و مفهوم صدای داده مبنا بگذاریم با مفهومی گسترده روبرو می‌شویم که وضعیت آینده رادیو را برای ما ترسیم خواهد کرد.

وی با اشاره به محورهای رادیو در اجلاس ششم گفت: براین‌اساس و مبتنی بر همین اهداف سه محور اصلی این اجلاس با موضوع رادیو در عصر شبکه، رادیو و آینده پژوهی و رادیو و نوآوری و برنامه‌سازی برای پر بودن سبد شنیداری در عصر جدید انتخاب شد.

اخگری توجه به حوزه‌های محتوایی را مهم قلمداد کرد و با اشاره به اهمیت درونمایه برنامه‌های رادیویی تاکید کرد: سه محور دیگر عبارتند از رادیو و فرهنگ، رادیو و اقتصاد و رادیو و جامعه که در مسیر توجه به برنامه‌سازی محتوایی تبیین شده‌اند.

وی با اشاره به تعیین محورهای موردنظر این کمیته از اول دی ماه و فراخوان ارسال مقالات به اجلاس جهانی صدا گفت: هرچند موضوع برگزاری اجلاس جهانی صدا کمی دیر مطرح شد، اما استقبال از این اجلاس رضایت‌بخش بود و در این فضا 160 مقاله به دبیرخانه جشنواره رسید که در مرحله اول داوری 40 مقاله پذیرفته شد است.

رییس کمیته جهانی صدا کارگاه‌های آموزشی که از سوی اساتید خارجی و داخلی در اجلاس جهانی صدا برگزار می‌شود را قابل تامل دانست و گفت: در این کارگاه‌ها ویم مورتگات مدیر فنی صدا از رادیو دولتی بلژیک درباره صدای داده مبنا صحبت خواهد کرد و خانم فلاویا وینیا از مدیران خبر رادیو دولتی رومانی نیز به موضوع ابزارهای هوشمند در رادیو محلی را برای مخاطبان و علاقه‌مندان خواهد پرداخت. ایمون جان مگویر مدیر ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی فرانس مدیا موند فرانسه و هیدا بابازین معاون مدیر رادیو TRAXXfm رادیو و تلویزیون دولتی مالزی نیز از دیگر سخرانان این اجلاس خواهند بود.

دبیر علمی اجلاس جهانی صدا ادامه داد: سمیره جیاد مدیر رادیوهای شبکه العراقیه و یوسف الزین مدیر رادیو نور لبنان و احمد ندیم مدیر فناوری اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا اقیانوسیه(abu)  به نمایندگی از دبیر کل اتحادیه از دیگر مهمانان ویژه اجلاس خواهند بود.

وی برپایی پنل‌ها را بخش دیگری از اجلاس ششم صدا عنوان کرد و گفت: متناسب با موضوع  آینده پژوهی رادیو، 6 پنل توسط مهمان خارجی و 3 کارگاه آموزشی توسط اساتید رسانه برگزار خواهد شد.

اخگری افزود: برگزیدگان اول هر پنل در روز اختتامیه در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما تندیس اجلاس را دریافت خواهند کرد و از نفرات دوم و سوم تقدیر خواهد شد. به این ترتیب به 18 مقاله جوایزی تعلق خواهد گرفت. علاوه‌براین به دیگر مقالات پذیرفته شده نیز گواهی پذیرش داده شده مقالات در کتاب مجموعه مقالات ششمین اجلاس جهانی صدا چاپ خواهد شد.

دبیر علمی اجلاس جهانی صدا با اشاره به اهمیت آثار پژوهشی و گردآوری آثار مرتبط با رادیو در این اجلاس بیان کرد: ما خواستیم هر آنچه را در حوزه پژوهش درباره‌ رادیو تولید شده است، تجمیع کنیم که این گردآوری در وب سایت قابل دسترس است همچنین تلاش کردیم تمام آثار قبلی پژوهش‌های رادیو را گردآوری کنیم و به این ترتیب 70 عنوان کتاب، سه مجله «نجوای فرهنگ»، «مجله صدا»، «فرهنگ مردم ایران و جهان» و مجله رادیو به صورت pdf تا به امروز روی سایت بارگزاری شده است.

اخگری به اهمیت مقالات رسیده به اجلاس اشاره کرد و گفت: بیش از 160 چکیده مقاله از سوی کارشناسان و اساتید خارجی، اساتید و دانشجویان حوزه‌های ارتباطات و رادیو و تلویزیون و علاقه‌مندان به رادیو در رسانه ملی در مرحله اول داوری پذیرفته شده‌اند که 10 عنوان از آنها خارجی است.

وی در پایان با عنوان کرد: مقالات ارسال‌شده به اجلاس جهانی صدا در پایگاه جهاد دانشگاهی(SID)  و سیویلیکا نمایه می‌شود. با توجه به مشارکت و همکاری دانشگاه صدا و سیما در برگزاری اجلاس، مقالات برگزیده در مجله علمی-پژوهشی رسانه‌های دیداری و شنیداری چاپ  می‌شود.١١:٥٥ - سه شنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٧٧٢٥٥    /    تعداد نمایش : ٤٦سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است