پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • تئاتر شهر - سالن چهارسو
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

با حضور هنرمندان و اعضای ستاد برگزاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی ؛

از هفت جلد کتاب ار آثار منتشر نشده اکبر رادی رونمایی شد

سینمای نو > سرویس تئاتر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی" سینمای نو" و اعلام روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، هفت اثر از مجموعه آثار منتشر نشده اکبر رادی به نام های گزارش یادداشت های یک کارمند، افسانه دریا، میان در و چند داستان دیگر، مسخره، از دست رفته، مردی کنار رود، ماهیگیران دریا و کنار حوض که به کوشش بهروز محمودی بختیاری و زیر نظر حمیده بانو عنقا چاپ و منتشر شده، در مراسمی با حضور حمیده بانو عنقا، آرش رادی، بهزاد صدیقی، بهروز محمودی بختیاری، مجید شمس الدین، مریم معترف، محمد چرمشیر و تعدادی از هنرمندان و اهالی قلم روز سه شنبه 18 دی ماه  در تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر تهران رونمایی شد.

بر اساس این گزارش حمیده بانو عنقا در این مراسم در سخنان کوتاهی با اشاره به ویژگی های آثار اکبر رادی گفت: برای نسل امروز و برخی از جوانان که  تصور می کنند یک باره و بدون طی کردن مراحل می توانند بر روی پله اخر نردبان قرار بگیرند و ره صد ساله را یک شبه طی کنند می گویم و خوب است که بدانند  اکبر رادی از پله اول و آرام آرام به مسیرش ادامه داد تا به پله آخر رسید.

رییس بنیاد اکبر رادی در ادامه گفت: آقای دکتر بهروز محمودی بختیاری دو سال تمام زحمت کشیدند و خیلی برای من پیش از گذشته اعتبار پیدا کردند و کتاب هایی که در انزوا بودند به حکم زحمات ایشان به چاپ رسیده است. زمانی که شما این کتاب ها را می خوانید سن رادی را در آن زمان در نظر بگیرید و قضاوت کنید و تاکید می کنم این کارها را با دیگر آثار رادی قضاوت نکنید

بهروز محمودی بختیاری که کتابهای مذکور به همت او به زیور طبع آراسته شده در مراسم رونمایی کتابهای یاد شده گفت: نمایشنامه از دست رفته که نخستین نمایشنامه اکبر رادی است یک نمایشنامه مهم در تاریخ ادبیات نمایشی ایران است نمایشنامه ای ناتورال از زندگی فلاکت بار مردم است . وی با ابراز خرسندی از چاپ کتابهای یاد شده که توسط انتشارات خاموش به زیور طبع آراسته شد، اظهار امیدواری کرد تا روند توجه به ادبیات نمایشی ایران و رمان های ارزشمند ایرانی در حوزه چاپ و نشر گسترش یابد.

در ادامه بهزاد صدیقی دبیر نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نیز در این مراسم گفت: امروز برگ ‌زرینی دیگر به ادبیات نمایشی ایران افزوده شد و این روز به خاطر انتشار  اثار جدید و چاپ نشده استاد اکبر رادی به یادماندنی و در تاریخ ادبیات نمایشی ثبت خواهد شد .

این آثار مربوط به سنین نوجوانی و آغاز سنین جوانی استاد رادی است و نگارش این آثار به سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۸ و ۹ مربوط می شود، سال هایی که استاد رادی هنوز روزنه آبی به عنوان اولین نمایشنامه حرفه ای اش ننوشته بود. به گمانم هم این شش مجموعه داستان و داستان بلند و هم نخستین نمایشنامه او با نام از دست رفته امروز منتشر شده ، از خواندنی ترین آثار  ادبیات نمایشی و ادبیات داستانی معاصر ایران محسوب می شود.

صدیقی تصریح کرد: فکر می کنم همیشه وقتی آثار یک نمایشنامه نویس جدی و‌ حرفه ای برای انتشار در دسترس ناشر قرار می گیرد که نخستین چاپ آن اثر توسط آن ناشر انجام می شود، باعث خوشحالی، خوشوقتی و از افتخارات آن ناشر محسوب می شود و امروز نشر خاموش از این افتخار بهره برده است.

وی گفت: در این جا لازم است از دست خط استاد اکبر رادی بادی کنم که به گفته استاد محمود دولت آبادی هم چون مینیاتور است. دقت در نگارش و‌یرایش و بازنویسی آثارش پس از تمام شدن هر نمایشنامه، از ویژگی های دوران نویسندگی اکبر رادی است و کسانی که با نوشته های استاد آشنا هستند در این مورد حرف ما را تایید خواهندکرد . با خواندن این آثار به علاوه بر پی بردن موقعیت های داستانی و شخصیت های هر اثر پی می بریم با یک زبان معیار و‌ پالوده و‌ پیراسته نیز رو به رو‌ هستیم .

هفت جلد کتاب های منتشر نشده از آثار استاد اکبر رادی به کوشش دکتر بهروز محمودی بختیاری تصحیح و منقح و زیر نظر انتشارات خاموش منتشر شده است.


١٥:١٥ - چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٧٥١٣٨    /    تعداد نمایش : ٨١سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است