چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • ساخته محسن امیریوسفی - برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

در واکنش به بیانیه آیفیک ؛

انجمن بازیگران سینمای ایران بیانیه داد

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، متن بیانیه به شرح زیر است :

به نام خدا

در  سال های اخیر سنت بسیار ناپسند و غیرعادلانه ای در پروژه های تصویری رایج شده که  تهیه کنندگان به آسانی ، دستمزد بازیگران و عوامل را در موعد مقرر در قراردادها پرداخت  نمی کنند و علت آن را عدم پرداخت از سوی سازمان یا نهاد سرمایه گذار اعلام می کنند و این موارد در شرایطی است که در قراردادهای کاملاً یک طرفه ، همه تعهدات بر عهده بازیگران و دیگر عوامل گذاشته شده و تهیه کننده فقط یک مورد را متعهد شده و آن پرداخت به موقع دستمزد است . دستمزدی که نه هدیه است و نه پاداش ، بلکه جزء حقوق رسمی و به توافق رسیده عوامل یک پروژه محسوب می شود ، که متاسفانه در بسیاری از موارد ، در همین یک بند هم  تهیه کننده به عنوان طرف اول ، امضاء و تعهد خود را زیر پا می گذارد و به انبوه اعتراض های عوامل کمترین توجهی نمی شود.

سرکار خانم پانته آ بهرام بازیگر محترم و سرشناسی که سال های سال تمامی مشکلات جاری این حرفه را پذیرفته و به آن احترام گذاشته، در یک سریال تلویزیونی به دلیل آن که دستمزدش در موعد مقرر و حتی پس از آن پرداخت نشده ، ادامه همکاری با آن پروژه را منوط به تسویه حساب بر طبق قرارداد خود کرده، همین امر باعث شده تا هجمه ناعادلانه ای علیه ایشان و حرفه بازیگری صورت پذیرد.

 چنان که در روزهای اخیر انجمن صنفی محترم شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران (آیفیک) پس از سال ها سکوت در برابر انعکاس عمومی و مطبوعاتی انبوه شکایات و اعتراض های بازیگران و عوامل پروژه ها از تهیه کنندگان آثار تصویری، اینک و به بهانه حرکت اعتراض آمیز تنها یک  بازیگر  بیانیه ای منتشر فرموده و به جای واکاوی و آسیب شناسی این اتفاق و تحقیق از طرفین ماجرا ، نسبت به این امر اعتراض نموده و آن را محکوم کرده اند.

انجمن بازیگران سینمای ایران در همین خصوص و به شکل کلی مواردی را لازم به توضیح می داند ، نخست آن که این انجمن رعایت «رفتار حرفه ای» و « شئون اخلاقی» و «احترام به مشکلات مالی پروژه ها » را همواره محترم شمرده و از اعضای گرامی خود نیز انتظار انجام آن را داشته و دارد، اما این سوال را مطرح می کند که آیا ماه ها پرداخت نکردن دستمزد عوامل یک پروژه و عدم پاسخگوئی شفاف به آنها و حتی در مواردی تهدید معترضین به اقدام قانونی و اعمال ممنوع الکاری ، رعایت رفتار و اخلاق حرفه ای و احترام به شئونات صنفی است ؟ آیا این شیوه برخورد ، احترام به کمترین حقوق انسانی، شرعی و عرفی عوامل منجمله بازیگران محسوب می شود؟

از سویی دیگر بسیار جای تاسف است که با توسل به عبارت « بازیگر سالاری » و اشاره به چند مورد انگشت شمار ، بر موج گسترده عدم  دریافت حقوق بازیگران در پروژه های مختلف که چیزی جز « بازیگر آزاری » و عوامل آزاری نیست سرپوش گذاشته می شود.

همچنین بی تردید ما نیز تایید می کنیم که ورود پول ها و سرمایه های نامشخص و ناسالم نگرانی های جدی ای را برای امروز و فردای هنرهای تصویری کشورمان به وجود آورده و می آورد ، اما آیا به جز تهیه کننده آن پروژه ها فرد دیگری می تواند اجازه ورود و استفاده از این پول ها را بدهد؟

انجمن بازیگران سینمای ایران از انجمن صنفی محترم شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران ( آیفیک ) انتظار دارد در راستای حمایت از حقوق تمامی عوامل و بازیگران آثار تصویری، در انعکاس عمومی از بی عدالتی ها و اجحاف های به عمل آمده در حق عوامل پروژه ها نیز کوتاهی نفرموده و با جدیت بر وجود و التزام قرارداد واحد مبتنی بر اصول قانونی و دارای کد رهگیری نیز تلاش و تاکید نمایند.

مسلماً پایبندی به قانون، احترام به قرارداد و رعایت همه جانبه اخلاق حرفه ای تمامی عوامل یک پروژه از صدر تا ذیل  در کنار هم مبنای اصلی خلق آثار فاخر و  تمامی حرکت های جمعی و گروهی است .

انجمن بازیگران سینمای ایران اعلام آمادگی می کند تا همراه با دیگر صنوف محترم سینمایی در کنار نهادهای صنفی ، اداری و سازمان های مرتبط ، برای حل مشکلات ، اعتراضات و شکایات عوامل مختلف و همچنین  عبور منطقی از مشکلات جاری و اعتلای جایگاه محترم و گرامی تهیه کنندگان پروژه های تصویری، تعامل لازم را به عمل آورده و همکاری نماید.

 شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران١٠:٠٥ - سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧٣٣١١    /    تعداد نمایش : ٣٢سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است