جمعه ٠١ شهريور ١٣٩٨

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

با هنرمندی عبدالعظیم آذرخیل ؛

دوره آموزشی مجسمه‌سازی به شیوه‌ یک کانونی قدیمی برگزار می شود

سینمای نو  > سرویس هنرهای تجسمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، عبدالعظیم آذرخیل، مدرسی کارگاه مجسمه‌سازی و از کانونی‌های قدیمی است.

می‌گوید مبنای مسیر شکل‌گیری زندگی کاری و هنری‌اش همان کانون بوده است. از خوشنویسی تا سینما و نقاشی را در کلاس‌های کانون آموخته است و اما آن‌چه او را جذب خودش کرده سفالگری بوده که در نهایت او را به سمت مجسمه‌سازی سوق داده است.

آذرخیل درباره‌ شیوه‌ کار و موضوعاتی که در کارگاه آموزش داده می‌شود گفت: بخشی از کار آموزش طراحی و طرح مباحث تئوری است. آشنایی با اشکال و احجام هندسی آغاز شود و اجرا و ساخت با گِل و در بخش بعدی ترکیب‌بندی آموزش داده می‌شود.

به گفته‌ او در مرحله‌ اول ترکیب اشکال هندسی و در مرحله‌ دوم ترکیب احجام هندسی و سپس ترکیب‌بندی طلایی و انفجاری از موضوعاتی هستند که در این کارگاه مطرح می‌شوند.

او تاکید کرد «ترکیب‌بندی‌هایی که به دست می‌آیند پیش‌زمینه‌ شروع مجسمه‌سازی است که در مرحله‌ نخست در نقش برجسته روی آن کار می‌شود و سپس وارد بحث حجم می‌شویم.»

تبدیل تمامی فیگورها و شکل‌‌های طبیعت به احجام و اشکال  و قالب‌گیری با مواد سخت مانند گچ از دیگر مباحث این کارگاه است و البته اگر نوجوانان علاقه‌ای به ادامه‌ رشته‌ مجسمه‌سازی داشته باشند در ترم‌های آینده می‌توانند با پرتره یا قالب‌گیری با مواد نرم و همچنین قالب‌گیری یک تکه و چندتکه آشنا شوند.

آذرخیل مهم‌ترین ویژگی کار مجسمه‌سازی را گسترش دامنه‌ شناخت مواد و ابزار می‌داند و معتقد است: دامنه‌ این رشته گسترده و وسیع است و سه دسته‌بندی مواد جامد، مایع و گاز را شامل می‌شود. به عبارت دیگر در این رشته‌ هنری و برای ساخت یک اثر هنری با سه عنصر اصلی طبیعت سر و کار داریم.

به گفته‌ او مجسمه‌سازی با دیگر رشته‌های هنری مانند انیمیشن و سینما نیز مرتبط می‌شود و در دیگر شاخه‌های هنری هم می‌توان آن‌را به‌کار گرفت. برای مثال در ساخت دکور یا طراحی و ساخت شخصیت‌های یک انیمیشن یا فیلم سینمایی.

کارگاه مجسمه‌سازی روزهای چهارشنبه از ساعت 9 تا 10:30 و 11 تا 12:30 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون واقع در خیابان حجاب برگزار می‌شود.


١٧:٠٦ - سه شنبه ١٩ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٢٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٧سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است