دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

ناصر آقایی :

تئاترهای امروزی سلیقه مخاطب را به سمت طنز سطحی هدایت می کنند

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، ناصر آقایی در ادامه گفت: «در انگلستان نویسندگانی در یک برهه خاص مثلا نیمه دوم قرن نوزدهم، نوشته هایی دارند که شاید از روی دست هم کپی می کردند، اما ماهیت مشترکی داشتند که تعلیق در مسائل جنایی بود. از این دست می توان از دونل دوین نام برد که شرلوک هولمز را می نوشت، جی بی پرسلی که نمایشی مثل «بازرس وارد می شود» را نوشت، پاتریک هملیتون که «چراغ گاز» را در کارنامه دارد و همچنین آگاتا کریستی که همه اینها تقریبا هم عصر هستند. چرا در جامعه ای که اینقدر آرام است، چنین موضوعاتی مورد توجه قرار می گیرد؟ چرا «تله موش» در مدت زمانی که در انگلستان روی صحنه بود، فقط برای انگلیسی ها نبود، بلکه توریست ها هم مخاطب آن بودند!».

او افزود: «تاجایی که من می دانم حتی بلیت های این نمایش یک ساله پیش فروش می شود. سال ها قبل که این نمایش را در انگلستان دیدم، حقیقتا چیزی خاصی در آن نبود. این که چرا این نمایش تبدیل به یک برند شده، چرا این همه برایش سرمایه گذاری می کنند؟ این مسئله سبب می شود که من به فکر فرو روم و ببینم چه دلیلی می تواند وجود داشته باشد. حقیقتا من پاسخ مشخصی برایش پیدا نکردم».

آقایی گفت: «ما در ایران نمایش های گوناگونی داریم و می توانیم اثری پلیسی مثل«تله موش» هم داشته باشیم. مگر رومئو و ژولیت با فرهنگ ما هم خوانی دارد؟ اما آن را اجرا می کنیم».

آقایی در مورد استقبال مخاطب از نمایش پلیسی توضیح داد: «این سوال را باید از کارگردان نمایش بپرسید. او این متن را انتخاب کرده و همه چیز را پرورش داده و حتی در متن هم دست برده است. او سعی کرده به نوعی بازنویسی متن را انجام دهد که آن را تبدیل به اثر جذاب تری برای مخاطب ایرانی کند».

او گفت: «درمتن  بازنویسی شده، تعداد زیادی قتل صورت می گیرد که در نمایش اصلی اصلا این طور نیست. همان طور که بیننده ایرانی فیلم های با ژانر مختلف می بیند می تواند در تئاتر هم چنین چیزی را تجربه کند و من منافاتی نمی بینم. در هر اثر نمایشی که کشش وجود داشته باشد و مخاطب را همراه کند، می توانیم موفقیت آن را پیش بینی کرد و ژانر نمایش «تله موش» هم از این دست است».

آقایی در مورد بازخوردها نسبت به نمایش «تله موش» گفت: «ممکن است که آثاری با ارائه دادن طنز سطحی تماشاگران را جذب کنند. تماشاگران طبیعتا به اینطور آثار علاقه دارند. اصولا اقبال نمایش های طنز بیشتر است. کسانی که به دیدن این نمایش آمده بودند اکثرا مخاطبان تئاتری نبودند و همان قشری بودند که پای تلویزیون هم می نشینند که با آثار طنز همراه شوند و بخندند. بنابراین این میزان سنجی برایم خیلی مطرح نیست».

لازم به اشاره است نمایش« تله موش» به کارگردانی سیاوش اسد و تهیه کنندگی لیلا اسماعیلی هر روز ساعت 22.30 دقیقه در تماشاخانه شهرزاد به روی صحنه می رود علاقه مندان جهت خرید بلیط می توانند به سایت https://www.tiwall.com/theater/rattrap مراجعه نمایند.١٧:٣٣ - يکشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٦٩٧٠٥    /    تعداد نمایش : ١٤٠سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است