يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • با کارگردانی هومن سیدی - برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

حاجی مشهدی :

تماشای ناقص فیلم‌ها، همیشه انتخاب در فجر را دشوار می‌کرد

سینمای نو > سرویس سینما

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو" ، عزیزالله حاجی‌مشهدی منتقد فیلم و مدرس سینما که تجربه حضور در هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر را در سابقه خود دارد، به ستاد خبری جشنواره فیلم فجر گفت: «جشنواره فیلم فجر» به عنوان یك رویداد فرهنگی- هنری شناخته شده در كشور كه فرصت مناسبی برای معرفی دستاوردهای تازه سینمای ایران است، در آستانه برگزاری سی وششمین دوره خود، اكنون با برخی پرسش‌ها و چالش‌هایی روبه‌روست كه به نظر می‌رسد برای جشنواره‌ای كه دارای آیین‌نامه و ضوابط اجرایی و مقررات مصوب و پذیرفته شده است، دامن‌زدن به این مباحث، كمك كردن به حاشیه‌سازی‌ها و دور شدن از هدف‌های اصلی برگزاری چنین رویداد مهم ومنحصر به فردی است.

او ادامه داد: با نگاهی به فیلم‌های پذیرفته شده از سوی «هیئت انتخاب» این دوره از جشنواره، به گونه‌ای آشكار با غیبت برخی فیلمسازان نام آشنا و چهره‌های شاخص رو به رو می‌شویم. چیزی كه در نگاه اول، ممكن است به نوعی بی‌اعتنایی یا عدم تمایل آنان  به حضور در جشنواره  تعبیر شود، در حالی كه در این زمینه، تنها با بررسی دقیق‌تر و پس از گفت‌وگو با برخی از فیلمسازان شناخته شده، می‌توان به قضاوتی درست وسنجیده دست یافت. اگر پس از یك بررسی دقیق مشخص شود كه بسیاری از این چهره‌های شاخص در یكی دو سال اخیر فیلمی در دست تولید نداشته‌اند، عدم حضور آنها در این جشنواره، دیگر به معنای عدم اشتیاق یا بی‌میلی آنان به شركت در چنین رویدادی تعبیر نخواهد شد. به ویژه كه می‌دانیم هیئت انتخاب نیز در این دوره، مانع حضور هیچ فیلمی از چهره‌های شاخص و شناخته شده سینمای ایران نشده است.

این مدرس سینما متذکر شد: واقعیت این است كه جدا از برخی حاشیه‌سازی‌های رسانه‌ای و بعضی حرف‌های غیر مستندی كه در فضاهای مجازی مطرح می‌شود، اكثریت قاطع فیلمسازان و تهیه‌كنندگان سینمای ایران، همواره به جشنواره فیلم فجر روی خوش نشان می‌دهند، چرا كه می‌دانند حضور در كنار سایر فیلمسازان داخلی و گاه پیداكردن فرصتی مناسب برای تماشای آثار برگزیده از سینمای جهان، برایشان بسیار مغتنم خواهد بود. در واقع نخستین مراسم رسمی رونمایی از فیلم‌های تازه آنان همیشه در فضای این جشنواره  شكل می‌گیرد و برای آنها با شیرینی خاصی  دلپذیر و به یادماندنی بوده است.

حاجی‌مشهدی گفت: این كه دبیر جشنواره فیلم فجر در این دوره، بر آن شده است تا در همه برنامه جشنواره از انتخاب فیلم‌ها گرفته تا سایر موارد اجرایی آن، به نظام‌نامه‌ها و مقررات مصوب چنین جشنواره‌ای پایبندی نشان دهد، به‌راستی باید آن را با فال نیك گرفت. به ویژه كه می‌دانیم، در سایه برخی ملاحظه كاری‌های خواسته و ناخواسته و در نظر گرفتن استثناءهای غیرقابل توجیه، همواره شرایط ناخواسته‌ای برای «قانون‌گریزی» فراهم آمده است كه به اعتبار كلی جشنواره فیلم فجر لطمه زده است. برای مثال، اگر برای تحویل فیلم‌ها به دبیرخانه جشنواره، محدوه زمانی مشخصی اعلام شده است، پذیرش آثاربعد از پایان مهلت مقرر، بسیار بی‌معنا و غیرمنطقی خواهد بود. در این صورت، حتی از پذیرفتن فیلم تولیدی فلان چهره شاخص وصاحب نام نیز باید خودداری شود.

او گفت: به دلیل سابقه حضور در هیئت انتخاب فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران و همچنین در بخش سینمای بین‌الملل جشنواره فیلم فجر، خوب به‌خاطر دارم كه تماشای فیلم‌های ناقص و به مرحله نهایی نرسیده از نظر فنی (فیلم‌های بدون موسیقی متن،  با برخی نماها و صحنه‌هایی كه با میان نوشته‌هایی با این مضمون كه "نماهای تكمیلی جایگزین می‌شود!" یا "نمای اصلی در دست فیلمبرداری است!" و همچنین عدم تلفیق و ادغام نهایی صداهای فیلم یا ناقص بودن برخی جلوه‌های ویژه در صحنه‌های موردنظر و...) كار انتخاب درست ودقیق آثار نیز مشكل می‌شد.  به نظر می‌رسد كه در سی و ششمین دوره فیلم فجر به عنوان یك نقطه عطف امیدبخش، پایبندی به مقررات و پرهیز از قانون‌گریزی را باید به فال نیك گرفت و براین نكته تاكید كرد كه انتخاب و گزینش آثاری با كیفیت مناسب، منافاتی با تحویل به موقع ِ نسخه كامل و نهایی آثار ندارد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه 1396 به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار می‌شود.


١٥:٣٥ - سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٦٦٦٦٢    /    تعداد نمایش : ١٤٥سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است