چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • با کارگردانی هومن سیدی - برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 15 آذر ؛

اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برگزار شد

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ، این مراسم با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، استاندار همدان ، مدیرکل هنرهای نمایشی ، مدیر مجموعه تئاترشهر و جمع هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان ، مهمانان خارجی و مسئولان استان همدان برگزار شد.

فاضل عبادی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در مراسم اختتامیه جشنواره بیست و چهارم با بیان اینکه در این روز فرخنده، از خداوند مهربان می خواهیم گل لبخند همواره بر لب کودکان و نوجوانان این سرزمین شکوفا باشد، گفت: همدان بی تردید جزو معدود شهرهای به جا مانده از تاریخ کهن جهان است.

وی افزود: در این شهر از فیلسوف تا عارف و محقق دینی و علمی به وفور پرورش یافته و شهره جهان شده اند.

رییس بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه با این سابقه فرهنگی این شهر با شایستگی تمام میزبان بسیاری از رویدادهای فرهنگی هنری ملی و بین المللی است، گفت: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان یکی از این رویدادهاست و با خوشحالی اعلام می کنیم در جشنواره بیست و چهارم بیش از ۲۰۰ هزار نفر به تماشای نمایش های جشنواره نشستند.

عبادی تاکید کرد: این هنر با پاک ترین احساسات جهانی سرو کار دارد و هنری برای صلح و دوستی در جهان است.

مریم کاظمی ضمن سلام به کودک و نوجونان ایران به خصوص کودکان آسیب دیده در  زلزله و تبریک میلاد پیامبر مهربانی، اظهار کرد: جشنواره ۲۴ همراه با شوق دست اندرکاران و استقبال مردم به اتمام رسید و اینک باید به استقبال ربع قرن جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برویم.

وی افزود: همدان میزبانی حرفه ای برای جشنواره است و قرار است در سال  ۲۰۱۸ قطب گردشگری خاورمیانه باشد.

دبیر جشنواره بیست و چهار تصریح کرد: برگزاری رویدادی بزرگ در کنار همه عناصر مثبت و مفید موانعی هم دارد که امیدواریم با همکاری های همه جانبه برطرف شوند.

وی با تأکید بر نقش آموزش تئاتر در مدارس گفت: باید در مهد های کودک و مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود تا تئاتر دانش آموزی خوب و با کیفیتی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: کیفیت جشنواره تئاتر متاثر از زمان دوره فراخوان است. جشنواره ها معمولا جشن هایی با بریز و بپاش  است تا اجرای نمایش های خوب.

کاظمی افزود: باید از نمایش ها حمایت شود تا نمایش های خوبی را در طول جشنواره شاهد باشیم.

دبیر جشنواره تصریح کرد: باید به گسترش فرهنگ و هنر کمک کنیم چون این یک وظیفه اجباری ا‌ست. جشنواره ما نیاز به کمک دارد، فوت جادویی را بدمید

معرفی برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

هیأت داوران این مسابقه متشکل از آقایان: محمد چرمشیر- سیدحسین فدایی حسین و سرکار خانم گیتا داودی پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آراء خود را به شرح زیر اعلام کرد:

دیپلم افتخار و جایزه نقدی این مسابقه مشترکاً به «مریم منصوری» برای نگارش نمایشنامه «اسب آبنوس» از تهران و «شادی غفوریان» برای نگارش نمایشنامه «هفت دست و یک انگشت» از مشهد و «سینا شفیعی» برای نگارش نمایشنامه «کوچه برزیلیا» از کرج رسید

نکوداشت بانو احترام برومند به پاس نیم قرن تلاش در راستای تعالی هنر نمایش از جمله برنامه های این مراسم بود.

احترام برومند در آیین نکوداشت خود با تشکر از همه مسئولین جشنواره  گفت: امیدوارم به حرف هایی که دبیر جشنواره در مورد تئاتر زد توجه شود

وی با بیان اینکه امروز از من تجلیل می شود در حالی که خود را لایق نکوداشت نمی دانم ؛ بیان کرد: مریم کاظمی دبیر جشنواره و کسانی که از بنده تجلیل کردند ممنونم،  خواستند کم لطفی سالیانی راجبران کنند که البته خود در آن دخالت نداشتند.

برومند در ادامه با اشاره به اینکه در  شما کودکان دیروز ، گوشه گمشده خاطرات بچگی خود را جستجو می کنم ؛ اظهار کرد: زمانی  که به شما نگاه می کنم بچه هایی که در دورانی که من کار کودک می کردم ؛ کودکی خود را گذراندند و من می بینم شما هر آنچه هستید ؛ دلسوزانه برای تعالی کشور کار می کنید؛ برای من بزرگترین افتخار و جبران است.

وی در ادامه افزود: جای شهرام کرمی را که چندین سال دبیری این جشنواره را بر عهده داشت را خالی می کنم و  اعلام می کنم که خانم کاظمی می تواند جانشین خوبی برای وی در سالیان سال باشد.

استاندار همدان که در این مراسم حضور داشت در سخنانی برای برگزاری همه برنامه ها و جشنوارهای بین‌المللی و ملی مربوط به کودکان و نوجوانان در همدان اعلام آمادگی کرد.

محمدناصر نیکبخت در مراسم اختتامیه اظهار کرد : این جشنواره با استقبال ارزشمند مردم همدان برگزار شد.

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) به ما آموخت باید به کودک و نوجوان بیشترین احترام را داشته باشیم زیرا کودکی و نوجوانی پاک ترین دوران زندگی است.

نیکبخت با تاکید بر اینکه نوجوانان باید در این دوران مورد تربیت خاص قرار بگیرند، گفت: کودک و نوجوان اداره جامعه نسل بعد را بر عهده خواهند گرفت. اگر می خواهیم کودکان در آینده نسل قبل از خود را به آسایشگاه ها تحویل ندهند، باید از هم اینک با کودکان مهربان باشیم. کودک به بازی، شادی و نشاط نیاز دارد و این فرصت را باید ما فراهم کنیم.

استاندار همدان با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم مردان و زنان آینده کشور مقام، ایثارگر و فداکار باشند باید از هم اکنون الگوهای مناسبی به آنها معرفی کنیم، تاکید کرد: پیامبر رحمت و مهربانی ها بهترین الگو هستند.

نیکبخت ادامه داد: همان طور که دبیر جشنواره گفتند ، ما سال آینده جشن ربع قرن برگزاری جشنواره برگزار خواهد شد و درخواست کردند با کمک یکدیگر این جشن را برگزار کنیم، باید بگیم هر چقدر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک کند به همان میزان و معادل همان بودجه استان همدان هم اعتبار اختصاص خواهد کرد.

وی با بیان اینکه همدان ۵۰۰ سال میزبان ایران بود و بیش از ۱۸۰۰ اثر تاریخی در استان وجود دارد، گفت: همدان برای گردشگری همه امکانات را دارد، از هنرمندان و میهمانان داخلی و خارجی درخواست کرد سفیری باشند برای معرفی همدان.

استاندار با بیان اینکه سال آینده اجلاس گردشگری با حضور ۱۸۰ کشور در همدان برگزار خواهد شد، افزود: ما آمادگی میزبانی از جشنواره های مختلف را داریم.

وی خطاب به معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان که به نام همدان ثبت شده است، اکنون درخواست ما این است که جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان هم در همدان برگزار شود. همدان آماده است همه برنامه‌های مربوط به کودکان و نوجوانان را میزبانی کند.

استاندار تاکید کرد: همدان، ایران کوچکی است که همه افتخارات ایران بزرگ در این شهر موجود است.

معرفی برگزیدگان بخش تئاتر خردسال

بخش بعدی مراسم به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه تئاتر خردسال اختصاص داشت. هیأت داوران این مسابقه متشکل از پرستو گلستانی، افسانه زمانی و حسین صفی برترین های این بخش را به شرح زیر معرفی کردند

در بخش موسیقی از «رضا عباسی» برای موسیقی نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» از همدان تقدیر شده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی «امین پروین» برای موسیقی نمایش «هدیه ی کوچولو» از تهران تقدیم شد.

در بخش طراحی صحنه تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی «مجید بخششیان» و «سجاد انتظاری» برای طراحی صحنه نمایش «نجات مادر» از مشهد اهدا شد

در بخش بازیگری مرد تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «فرهاد اسماعیلی» برای بازی در نمایش «جاده اردک ها» از تهران رسید.

در بخش بازیگری زن تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مریم اکبری» برای بازی در نمایش «لاک پشت و خرگوش» از تهران اهدا شد.

در بخش بازیگر خردسال هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی از هنرمند خردسال «آراد ترابی» برای بازی در نمایش «دستمال من زیر درخت آلبالو گم شده» از همدان تقدیر کرد.

در بخش نمایشنامه نویسی تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی مشترکاً به «سمیه منجم» برای نگارش نمایشنامه «کی از همه قویتره» از لاهیجان و «رامین کُهن» برای نگارش نمایشنامه «هدیه کوچولو» از تهران اهدا شد.

در بخش کارگردانی تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «رامین کُهن» برای کارگردانی نمایش «هدیه کوچولو» از تهران رسید.

برترین های جشنواره به انتخاب تماشاگران

معرفی برترین های جشنواره در بخش آرا مردمی از دیگر برنامه های این مراسم بود. در بخش کودک آزاده انصاری برای کارگردانی ماه پیشونی از تهران ، در بخش نوجوان سید جواد رحیم زاده کارگردان پسرها تنهایند از مشهد مقدس و در بخش بین الملل کیو کمو  راماکیو  نمایش تک نوازی دو نفره از دانمارک بهترین نمایش ها از دید تماشاگران معرفی شدند.

مسابقه تئاتر خیابانی برگزیدگان خود را شناخت

هیأت داوران این مسابقه متشکل از منوچهر اکبرلو- سید فاتح بادپروا و فریبا چوپان نژاد پس از ارزیابی آثار حاضر در این بخش آراء خود را به شرح زیر معرفی کردند.

در بخش موسیقی تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «شیرزاد عشقی» و «جواد ذاکری» برای موسیقی نمایش «مبارک باشه» از میناب  رسید

در بخش طراحی فضا و لباس تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مهدی حبیبی» و «امیرحسین شفیعی» برای طراحی فضای نمایش «یک میهمانی ساده» اهدا شد

در بخش بازیگری مرد  ، هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی مشترکاً از«صبحان بامداد»، «میلاد حسین زاده»، «ابوالفضل زهرابی»، «سعید سرشار» و «رضا پورقصاب» برای بازی در نمایش «بازی و کودک» از کیاشهر گیلان تقدیر کرد. مسابقه تئاتر خیابانی بازیگر مرد برگزیده نداشت.

در بخش بازیگری زن هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی مشترکاً از «سیده شقایق هاشمی» و «رزا کریمی» برای بازی در نمایش «سیاره فتالاموس» از تهران تقدیر کرده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی خود را به «نرگس خاک کار» برای بازی در نمایش «یک میهمانی ساده» از شهر ری اهدا کرد.

در بخش طرح و ایده هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی از «احمد بیگلریان» برای طرح و ایده نمایش «خواستن و توانستن» از همدان تقدیر کرده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی خود را به «بهداد بلیغ فر» برای طرح و ایده نمایش «فتالاموس» از تهران اهدا کرد.

در بخش کارگردانی هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی از «مریم مهدی پور پیربستی» برای کارگردانی نمایش «بازی و کودک» تقدیر کرده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی خود را به «مهدی حبیبی» برای کارگردانی نمایش «یک میهمانی ساده» اهدا کرد.

هیأت داوران نمایش های  سیاره فتالاموس و یک مهمانی ساده را برای بررسی نهایی و حضور در سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان به دبیرخانه این جشنواره معرفی کرد.

نکوداشت سال ها فعالیت عباس دوست قرین در زمینه تئاتر و تئاتر کودک و نوجوان از جمله بخش های دیگر این مراسم بود. این هنرمند تئاتر در سخنان کوتاهی گفت: من فرزند جشنواره تئاتر کودک و نوجوان امید هستم.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان را میزبانی شایسته برای برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان دانست.

علی مراد خانی در مراسم اختتامیه این جشنواره اظهار کرد: در طول چهار سال گذشته سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمرکززدایی از مرکز بوده و اکنون شاهد برگزاری شایسته یک جشنواره بین‌المللی در همدان هستیم.

وی با بیان اینکه همدان در سال ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری آسیا خواهد بود، افزود: استمرار جشنواره موجب استقبال خواهد بود.

مرادخانی با تاکید بر اینکه هر سالنی که برای تئاتر ساخته شود، ما تجهیز خواهیم کرد گفت: درباره جشنواره فیلم های کودک و نوجوانان هم من درخواست استان را با وزیر محترم مطرح خواهم کرد.

وی مهم ترین وجه تئاتر را آموزش دانست و گفت: امیدواریم با حمایت های آموزش و پرورش تئاتر هم در مدارس گنجانده شود.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میزبانی همدان از جشنواره را بسیار شایسته عنوان کرده و از مسؤولان، هنرمندان و مردم همدان تشکر و قدردانی کرد.

تجلیل از برگزیدگان جشنواره در بخش مسابقه تئاتر ایران

هیأت داوران این بخش متشکل از بابک محمدی، حسین محب اهری، رضا فیاضی، احمد بیگلریان و مریم سعادت برگزیدگان بخش مسابقه تئاتر ایران را به این ترتیب معرفی کردند.

در بخش موسیقی هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی از «جعفر حدادپور» برای موسیقی نمایش «پسرها تنهایند» تقدیر کرد. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سیدمرتضی طباطبائی» برای موسیقی نمایش «عقل صورتی» رسید

در بخش طراحی صحنه و لباس هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی مشترکاً از «سینا ییلاق بیگی» و «زیبا موسوی» برای طراحی صحنه و لباس «سفر شادی» تقدیر کرده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را مشترکاً به «مهدی شریفی» و «زینب رشتی» برای طراحی صحنه و لباس نمایش «دیواکولا» اهدا کرد.

بخش بازیگری مرد هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی از «سعید ابک» برای بازی در نمایش «عقل صورتی» تقدیر کرده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به «مهرداد باقری» برای بازی در نمایش «عقل صورتی» اهدا کرد.

 در بخش بازیگری زن هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی از «سوده سعدائی» برای بازی در نمایش «سفر شادی» تقدیر کرده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را به «نسیم تاجی» برای بازی در نمایش «سفر شادی» تقدیم کرد.

در بخش نمایشنامه نویسی با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از «مهدی فرشیدی سپهر» برای نگارش نمایشنامه «عقل صورتی» تقدیر شده و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «حمید قلعه ای» برای نگارش نمایشنامه «پسرها تنهایند» رسید.

در بخش کارگردانی اهداء لوح تقدیر و جایزه نقدی به «سیدجواد رحیم زاده» برای کارگردانی نمایش «پسرها تنهایند» رسید و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «مهدی فرشیدی سپهر» برای کارگردانی نمایش «عقل صورتی» رسید.

تجلیل از برگزیدگان جشنواره در بخش مسابقه بین الملل

هیأت داوران بخش مسابقه بین الملل متشکل از اردشیر صالحپور، حمیدرضا نعیمی و هنینگ فن گاف نیز برگزیدگان خود را به شرح زیر معرفی کردند:

در بخش موسیقی هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر از گروه موسیقی نمایش «نوازنده کوچک» از کشور کره جنوبی تقدیر کرده و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به «پائولو کولتا» برای موسیقی نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از ایتالیا اهدا شد.

در بخش طراحی صحنه هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر از «بیانگ ووک چو» برای طراحی صحنه نمایش «نوازنده کوچک» از کره جنوبی تقدیر کرده و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به  «روبرتا دوری بودو» برای طراحی صحنه نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از ایتالیا رسید

در بخش بازیگری مرد هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر از «محمود تیموری» برای بازی در نمایش «من و در لجباز» از ایران و «ابراهیم رحمانی» برای بازی در نمایش «بچه های خاکستری» از ایران تقدیر کرده و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به «لوکا پاستور» برای بازی در نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از ایتالیا اهدا شد.

در بخش بازیگری زن هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر از «مینووش رحیمیان» برای بازی در نمایش «ماه پیشونی» از ایران و «میانگ کیم» برای بازی در نمایش «نوازنده کوچک» از کره جنوبی و «ماریا فرانچسکا» برای بازی در نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از ایتالیا تقدیر کرده ولی برگزیده ای را معرفی نکرد.

در بخش نمایشنامه نویسی هیأت داوران با اهداء لوح تقدیر از «امید نیاز» برای نگارش نمایشنامه «بچه های خاکستری» از ایران تقدیر کرده و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش تقدیم می شود به «تونیو دی نیتو» برای نگارش نمایشنامه «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از ایتالیا اهدا شد.

در بخش کارگردانی لوح تقدیر به «کیل جون لی» برای کارگردانی نمایش «نوازنده کوچک» از کره جنوبی رسیده و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به «تونیو دی نیتو» برای کارگردانی نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از ایتالیا اهدا شد.

هیئت داوران به اتفاق آراء نمایش «دفتر خاطرات جوجه اردک زشت» از کشور ایتالیا را با اهداء تندیس جشنواره به عنوان نمایش برگزیده مسابقه بین الملل بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان معرفی کرد.

بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری مریم کاظمی از 10 تا 15 آذر ماه 1396 و با حضور بیش از 400 هنرمند از استان های مختلف کشور ، هنرمندانی از 8 کشور اروپایی و آسیایی در همدان برگزار شد.١٢:٠٧ - پنج شنبه ١٦ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٥٩١٩    /    تعداد نمایش : ٤٤٥سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است