سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧

آخرین اخبار :

  • با کارگردانی بهمن فرمان آرا ، برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • با کارگردانی بهمن کامیار ، برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی ؛

«میرزاکشون» با بازی هشت بازیگر در 15 نقش اجرا می‌شود

سینمای نو > سرویس تئاتر 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی ، فرشاد منظوفی‌نیا با این توضیح که نمایش‌نامه «میرزا کشون» با برخورداری از متنی منسجم براساس شیوه‌های متنوع نمایش ایرانی نوشته شده و از پتانسیل خوبی برای اجرا بهره‌مند است ، افزود: در این اثر طیف وسیعی از جنبه‌های متفاوت نمایش ایرانی از نقالی تا تخت حوضی دیده می‌شود و تماشاگر نه چندان آشنا با نمایش ایرانی و شیوه‌های آن با دیدن آن می‌تواند به شناخت خوبی از فرهنگ نمایشی کشورمان دست یابد.

وی با بیان این که در نمایش «میرزا کشون» به طور خاص از شیوه سیاه‌بازی استفاده شده، ادامه داد: در خلال آن از نقالی، شهر فرنگ خوانی و شیوه‌های دیگر نیز استفاده می‌شود. در این نمایش هشت بازیگر، 15 نقش ایفا می‌کنند. ساختار (نمایش در نمایش) که از ویژگی‌های نمایش ایرانی است، این اجازه را به گروه اجرایی می‌دهد در عین باورپذیری با جابه‌جایی نقش‌ها داستان را پیش ببرند.

 کارگردان «فاستوس 2016» جشنواره آیینی و سنتی را مهم‌ترین مرجع برای زنده نگه داشتن ارزش‌های فرهنگی و هنری نمایش ایرانی دانست و تصریح کرد: گستره وسیعی که این جشنواره آن را پوشش می‌دهد موجب اعتلای هویت هنر ایرانی است.

 در نمایش «میرزا کشون» مبارک و هم دستانش برای تامین پول دیه دست به اقداماتی می‌زنند.

 شاهین علایی‌نژاد، وحید شاهینی، سودابه جعفرزاد، رضا فرحی، افسانه باباامینه، مجید اکبری، باران ستوده و دانیار عباسی بازیگران نمایشند.

 نویسنده این اثر فرهاد نقدعلی است. دستیارکارگردان رضا فرحی، موسیقی احسان تارخ، طراح صحنه فرشاد منظوفی‌نیا و طراح لباس نفس قربانی محسوب می‌شوند. 

راستین معتبرزاده نوازنده تار ، امیررضا بهاج نوازنده کمانچه ، نیوشا سردشتی نوازنده تنبک و نوید غفوری نوازنده داریه هستند.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از 8 تا 15 شهریورماه با دبیری داوود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.١٥:٤٦ - شنبه ٢١ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٢٩٣٦    /    تعداد نمایش : ١٩٤سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است