جمعه ٠١ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - عمارت نوفل لوشاتو
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - تالار حافظ
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

یادداشت رئیس سازمان سینمایی برای هفته دفاع مقدس :

سینما قاب کوچکی ست برای تصویر این همه بزرگی!

سینمای نو > سرویس سینما        

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " متن یادداشت رئیس سازمان سینمایی به شرح زیر است :

 بار دیگر هفته دفاع مقدس فرا رسید و یادمان آورد که همه ما در هر مقام و رتبه ای چه رسالت و مسئولیت سنگینی در قبال گنجینه هشت سال مجاهدت، ایثار و شهادت بر دوش داریم. 

امروز، بیش از همیشه به بازروایی ، بازخوانی و تعمق در تصویر حقیقی قهرمانان تاریخ‌ساز دفاع مقدس ‌نیاز داریم؛ به پیام شهیدان که مشعل های انسانیت، غیرت و معرفت اند، برای خودآگاهی، صیانت و مرزبانی از حریم اخلاق و هویت، برای حراست از کرامت و عزت یک ملت.

تاریخ دفاع مقدس با رنگ و بوی مکتب عاشورا افق‌های جدیدی را جلوی دیدگان ما قرار داده است درک این همه خلوص و بزرگی، امروز، در میان قیل و قال های بی شمار زندگی روزمره، غبار گرفته، گم شده است؛ شناخت و درک قهرمانانی که برای بقای این سرزمین، برای حفظ دین، خانواده و آزادی، از جان شیرین گذشتند، اوج گرفتند و تا ملکوت آسمان پر کشیدند- ساده نیست. 

گاه، در میان غبارها ، در حباب روزمرگی ها و هیاهوها فراموش می کنیم که شهیدان برای ما، برای حیات و غرور ملی و دینی ما و برای این مرز و بوم چه کرده اند...

و هفته دفاع مقدس بهانه و فرصتی ست تا یادی کنیم از شهدا، از غربت این روزهای شهدا، از دلتنگی پدران و مادران شهدا، همسران، یادگارهای شهدا و ...

چگونه شهیدان برای وطن عزیز، برای ذره ذره این خاک، برای باروری نهال ولایت و برای غرور و عزت جان بر کف نهاده اند و تن به خطرها سپرده اند. 

 شهدا هویت نامیرای این کشورند. سند پرافتخار این کشورند. هیچ لنز و دوربینی گنجایش تصویر این شعاع پرفروغ را ندارد. چرا که سینما قاب کوچکی است برای تصویر این همه بزرگی!

با این وجود هرکس باید به اندازه وسع نگاهش از این دریای بی کران سهمی بر می داشت. به همین دلیل هم راویان دفاع مقدس در طول چهار دهه، تلاش گسترده ای داشته اند تا به مدد هنر سینما یاد و نام دلاوران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را زنده نگاه دارند. 

در این مسیر، سینماگران دغدغه مند سرآمدتر و پیشتاز ظاهر شده اند وآثاری را با موضوع این حماسه بزرگ برپرده نقره ای سینماها تابانیدند. اما به خاطر بزرگی و گستره واقعه، هنوز بسیاری از اتفاقات بزرگ و شگرف هشت سال دفاع مقدس به زبان تصویر در نیامده ، و بر پرده سینماها نقش نبسته است وهنوز دوربین سینما مجالی برای بازنمایی ان حماسه ها و آن قهرمانان نیافته است. بی شک غبار زدایی از تاریخ دفاع مقدس یکی از وظایف ذاتی سینما در برهه کنونی است. که امید است به همت و اراده سینماگران و مدیران و مسوولان مختلف این مهم به فرجامی خوش منجر شود. چرا که تاریخ ‌دفاع مقدس در این سرزمین همیشگی و ماندگار است و سینما در ارائه این تصویر نقش اساسی دارد.١٧:٣٤ - شنبه ١ مهر ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٤٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١٢٨سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است