دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - تئاتر سنگلج
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

با هدف بررسی فرآیند معافیت های مالیاتی سینماگران ؛

نشست روسای سازمان سینمایی و سازمان امور مالیاتی برگزار شد

سینمای نو > سرویس سینما    

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از اداره‌کل روابط عمومی سازمان سینمایی ؛ محمد خزاعی این جلسه را تداوم جلسات کمیسیون اقتصادی سازمان سینمایی با دستگاه ها و مراکز مختلف اجرایی برای رونق اقتصاد سینما عنوان کرد و افزود: این دومین جلسه در این زمینه است در جلسه قبلی با آقای خاندوزی وزیر اقتصادی و دارایی به نتایج خوبی از جمله: ساده سازی تکالیف مالیاتی سینماگران، تجمیع پرونده ها در یک اداره کل و تشکیل کارگروه مشترک سینما و مالیات رسیده ایم و در این جلسه ضمن پیگیری مباحث کارشناسی فیمابین، به دنبال رسیدن به زبان مشترک و ایجاد راهکارهای تخصصی و عملیاتی جهت تسهیل فرآیند مالیات ستانی از یک طرف و ایجاد رضایت بین سینماگران از سوی دیگر هستیم.

در این نشست که جمعی از سینماگران، تهیه‌کنندگان و فعالان حوزه سینما حضور داشتند محمد خزاعی با تقدیر از تجمیع و تمرکز رسیدگی به پرونده های مالیاتی سینماگران در حوزه مالیاتی مرکز تهران گفت: تشکیل کارگروه مشترک مالیاتی سینما به منظور هماهنگی، رفع موانع و رسیدگی به مسائل خرد و کلان در حوزه مالیاتی می تواند به هر دو طرف برای رسیدن به یک دیدگاه مشترک کمک کند.

وی افزود: معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی منحصر به حوزه فرهنگ و هنر کشور ما نمی‌شود بلکه بسیاری از کشورهایی که حتی صاحب صنعت سینما نیستند با ایجاد بستر های تشویقی ، معافیت ها و وام‌های ارزان قیمت در جهت احیا و رونق این صنعت مهم و تاثیرگذار تلاش کرده اند .رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد:کشور ما از نیروی انسانی متخصص و متعهد بسیار خوبی در حوزه سینما و هنر برخوردار است اما از لحاظ حمایت‌های اقتصادی حوزه فرهنگ و هنر مظلوم است و نگاه برنامه‌ریزان بودجه باید به حوزه فرهنگ و هنر مهربانانه‌تر باشد.

 به گفته وی توسعه فرهنگی کشور به مثابه توسعه اقتصادی و نظامی یک ضرورت است و نباید از آن غفلت کرد . امروز سینماگران درخواست معافیت مالیاتی صرف ندارند بلکه نیاز به درک متقابل به خاطر نوع کار و خاص بودن شغل خود دارند.

خزاعی با بیان اینکه کار در حوزه هنر مداوم نبوده و به شکل فصلی است و بیکار مفرط در آن به چشم می خورد تاکید کرد ضروری است در زمان تصمیم‌گیری برای اخذ مالیات در این مسائل توجه شود .

وی ادامه داد: در قانون مالیات 1401 تفاسیر مختلفی وجود دارد که قرار شد شفاف سازی لازم انجام شود و به مراکز مالیاتی ابلاغ شود.

سید محمدهادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی در این نشست مشترک ضمن شنیدن صحبت ها و مطالبات مدیران سینمایی و سینماگران، با تشریح نقش مالیات در توسعه زیرساخت های اقتصادی کشور و بیان موارد هزینه کرد عوارض مالیات بر ارزش افزوده از جمله به شهرداری ها، نظام سلامت و توسعه ورزش همگانی، گفت: از پیگیری جهت تصویب قانون و تخصیص بخشی از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده برای توسعه زیرساخت های فرهنگی کشور استقبال می کنیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از عملیاتی شدن سه اقدام مهم در راستای همکاری با سینماگران خبر داد و گفت: در اولین اقدام، برای تسهیل انجام تکالیف سینماگران، پرونده آنها را در یک اداره کل تجمیع کردیم و دیگر اینکه کارگروهی جهت پیگیری مطالبات و بررسی فنی و تخصصی مالیات آنها بین سازمان امور مالیاتی و سازمان سینمایی تشکیل شد و سومین اقدام مهمی که در دست انجام هست، آمادگی نظام مالیاتی برای آموزش تکالیف مالیاتی سینماگران به این مودیان است.

سبحانیان، نظام مالیاتی را شریک مودیان مالیاتی دانست و بیان داشت: ما خود را مقابل کسب و کار‌ها نمی‌دانیم بلکه در کنارشان هستیم، زیرا طبق قانون در سود آنها سهیم هستیم و طبیعتا هر چه قدر فعالین اقتصادی و مودیان ما درآمد و سود بیشتری داشته باشند مالیات بیشتری پرداخت خواهند کرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی یکی از چالش‌های مهم اقتصاد کشور را حوزه معافیت های مالیاتی دانست و گفت: برخی از معافیت‌ها صرفا با رایزنی‌ها در قوانین مالیاتی درج شده است و دولت در لایحه برنامه هفتم پیشنهاد حذف این معافیت ها و عادلانه تر شدن مالیات ستانی در کشور را داده است.

وی با یادآوری اینکه شاید بسیاری از کسب و کارها اعتقاد دارند که به دلایلی که ذکر می‌کنند نباید مالیات پرداخت کنند، گفت: حوزه‌های مختلفی، چون تعلیم و تربیت، شرکت های دانش بنیان، بخش گردشگری، مطبوعات و نشر، بهداشت و درمان و امنیت غذایی، بخش کشاورزی و دامداری، ورزش و حتی بخش صنعت در جلساتی که با ما می‌گذارند خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند و بعضا اعتقاد دارند از آن قشر نباید مالیات اخذ شود یا اینکه مالیات کمتری باید بپردازند در حالی که سازمان امور مالیاتی صلاحیتی برای قانونگذاری و اینکه ببینیم چه کسی باید مالیات بدهد و چه کسی نباید بدهد، ندارد. این موضوع در حوزه سیاستی و قانونگذاری و وظیفه مجلس شورای اسلامی است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی آموزش قوانین و دستورالعمل‌های مالیاتی به مودیان را یکی از رویکردهای سازمان امور مالیاتی در جهت تسهیل تکلیف آنها دانست و تصریح کرد: ما باید تکالیف را برای اقشار مختلف به ویژه هنرمندان ساده سازی و تسهیل کنیم.

منوچهر محمدی تهیه کننده سینما و تلویزیون نیز در این نشست گفت:  دوستانم اینجا فقط برای مسایل صنفی  خود اینجا نیامده اند بلکه برای طرح منافع ملی اینجا آمده اند. ما درد عمومی را اینجا مطرح می کنیم در همه دنیا برای اینکه بخش اقتصادی را به تحرک بیشتر وا دارند معمولا از چند اهرم مشخص استفاده می کنند که یکی از آنها تسهیلات بانکی است و یکی هم مشوق های مالیاتی است. در مورد سینما و مشخصا فرهنگ و هنر هم از این تمهیدات استفاده می کنند.  ما در قوانین شما ذیل کارگران فصلی تعریف می شویم. من پنج سال است که فیلم نساخته ام  و بسیاری دیگر هم در این حدود فیلم نساخته اند حالا اگر یک نفر بعد این همه سال فیلمی ساخته باید به او بگوییم  بیایید 25 درصد مالیات بدهید؟

مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما ضمن تاکید بر مطالبات و درخواست های مطرح شده از سوی آقای محمدی گفت: در حال حاضر سقف معافیت مالیاتی درآمد ۴۸۰ میلیون تومان است و خواسته اصلی ما برگشتن به بند لام ماده ۱۳۹ است.

وی ادامه داد: واقعا عدالت در این زمینه رعایت نشده و رویه موجود ظلم به سینماگران و هنرمندان کشور است.

منوچهر شاهسواری دیگر تهیه کننده سینما هم در این نشست خواستار بررسی مجدد پرداخت مالیات از سوی صنف سینما شد و گفت:  ظاهر ماجرا این است که ما داریم درباره سینما صحبت می کنیم ولی واقعیت این است که درباره همه هنرها مثل تئاتر، موسیقی، کتاب، نویسندگان، نقاشان، گرافیست ها و فعالان قرآنی صحبت می کنیم. تعداد موسسات فرهنگی که دولت دارد از موسسات خصوصی بسیار بیشتر است و همه آنها باید مالیات بدهند. پیشنهادی که داریم این است قانون برد برد در آن باشد از هفت هزار و پانصد نفر عضو رسمی باضافه تعدادی زیادی که در صدا و سیما کار می کنند، همه قراردادی اند. مالیات آنها هم همین وضعیت را دارد. خیلی از بازیگران و همکاران ما درامدشان به اندازه ای که بتوانند اجاره خانه شان را بدهند نیست.

جمال ساداتیان تهیه کننده سینما هم با توضیح اینکه سینما نه تنها نباید هزینه ای پرداخت کند بلکه باید کلی هم مشوق های مختلف برای آن در نظر گرفت، گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام شده کسانی که سرگرمی هنری در زندگی دارند هفتاد درصد کمتر در معرض بزه های اجتماعی قرار می گیرند. یعنی شما که بودجه هنر در پر‌کردن اوقات فراغت مردم چه خدمتی می تواند به مردم بکند. همیشه می گویند پیشگیری بهتر از معالجه است شما تصور کنید که در مناطق محروم بزه های اجتماعی زیاد است وقتی یک بزه اجتماعی زیاد می شود چقدر هزینه برای خانواده درست می کند؛ چقدر هزینه برای حاکمیت درست می کند و چقدر سیستم اداری جامعه را درگیر می کند شما ببینید حوزه هنر که گل سر سبد آن سینماست وقتی می تواند با فیلمی خوب این همه حس خوب در جامعه تزریق کند، چقدر می تواند برای کشور ارزش داشته باشد؟

وی ادامه داد: در سینمای اروپا غالبا از حوزه های مالیاتی پول جمع می کنند و فیلم می سازند. ما در ایران حاضریم از جیب خودمان پول بدهیم و فیلم بسازیم و آن رسالتی که نقش حاکمیتی دارد انجام دهیم و در ازای آن این همه در چنبره سیستم اداری و مالی  درگیر باشم. 

احمد میرعلایی با بیان اینکه نسبت به نقشی که هنرمندان و سینماگران دارند دولت نه تنها نباید مالیات دریافت کند که باید با مشوق های دیگری از آن ها حمایت کند.

وی ادامه داد: سینماگران حتی در تبیین و فرهنگ سازی موضوع مالیات می توانند بیشترین کمک را به این حوزه داشته باشند پس شایسته است با تمهیداتی موثر ضمن تشویق این حوزه به سمت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به افکار عمومی موضوع معافیت های مالیاتی را برای این قشر بازنگری نماید.

علیرضا رئیسیان با اشاره به غیر قابل مقایسه بودن فعالیت سینماگران و هنرمندان با مشاغل اقتصادی خاطر نشان کرد: اطلاع داریم بسیاری از شرکت های اقتصادی و حتی شرکت های وابسته به پتروشیمی مشمول معافیت های مالیاتی هستند که اساسا، کارشان و درآمدشان قابل مقایسه با سینما نیست.

وی تصریح کرد: بازنگری در موضوع مالیات سینماگران یک مطالبه عمومی و به حق است و انتظار میرود سازمان امور مالیاتی در این زمینه یک تجدید نظر اساسی داشته باشد.

در مشترک نشست رئیس سازمان سینمایی و سازمان امور مالیاتی سینماگرانی چون: مرضیه برومند، منوچهر محمدی، احمد میرعلایی، منوچهر شاهسواری، محسن علی اکبری، علیرضا رییسیان، همایون اسعدیان، مرتضی شایسته حضور داشتند.

اصغر فارسی، حبیب ایل بیگی، یزدان عشیری، رمضانعلی حیدری خلیلی از جمله مدیران سازمان سینمایی حاضر در این نشست بودند.٢٠:٠٠ - دوشنبه ٢٧ شهريور ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٤٨٣٧    /    تعداد نمایش : ١١٢سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است