جمعه ٢٥ خرداد ١٤٠٣

آخرین اخبار :

  • برنامه سینماهای کشور
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - عمارت نوفل لوشاتو
  • برنامه سینماهای کشور
  • تهران - تالار حافظ
  • برنامه سینماهای کشور  چاپ        ارسال به دوست

در موسسه فرش فیلم ؛

نمایشگاه پژوهشی "بی چهره" برپا می شود

سینمای نو > سرویس فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " و به نقل از روابط عمومی این رویداد ، "بی چهره" عنوان رویداد و نمایشگاه بینارشته‌ای گروهی است که به نمایشگاه گردانی امیر نصری برپاشده است. ایده اصلی این نمایشگاه از کتاب «اتاق زجر» نوشته امیر نصری شکل گرفته است. در این کتاب نصری به تحلیل چهار تصویراز زنان قربانی اسید پاشی می‌پردازد که تصویر قبلی خود را از دست داده اند. مباحث اصلی این جستار بر کارکردهای چهره و نسبت آن با پدیدارهای مرتبط نظیر پرتره و ماسک است.

در این نمایشگاه بینارشته ای 11 نویسنده و هنرمند، براساس رویکرد شخصی شان موضوع چهره را که بخشی از هویت فردی است  دستمایه کار خود قرار داده اند. این رویداد درکنار نمایش آثار میان رشته ای، شامل مجموعه ای از کارگاه ها، برنامه نمایش فیلم و گفتگو با هنرمندان است.

امیر نصری در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته است: چهره هویت می‌بخشد و بر فردیت و «خود» دلالت می‌کند. هنگامی‌که با فقدان چهره یا «بی‌چهره» مواجهیم ، چنین فقدانی فقدان‌های دیگر را نیز به دنبال دارد : فقدان خود یا تشخص فردی.

هر تصویری که در اسناد رسمی هویت فرد را عیان می‌سازد در حکم آینه‌ای است که در مقابل فرد قرار گرفته است. بی‌چهره دیدن خود در یک آینه‌ شکسته است.

حفظ کردن چهره و سپس از دست دادن چهره. یکی حاکمیت بر چهره است و دیگری تهدیدی است برای آن. هر فردی در زندگی شخصی و اجتماعی‌اش با این دو وجه مواجه است. هرگونه تغییر در زندگی یا تجربه‌ای که در طول حیات فرد حاصل می‌شود ، به نحوی با از دست دادن چهره مرتبط است.

هریک از افراد علاوه بر نقشی که به واسطه‌ فردیت‌شان بر چهره دارند ، از چهره‌دیگری برخوردارند که جامعه به آن‌ها القا کرده است. این چهره را می‌توان ماسک یا "بی چهره" ای نامید که افراد جامعه ناگزیر از بهره گرفتن از آن هستند.

"بی چهره" صرفا تخریب امری طبیعی و مداخله در ساحت زیست‌شناختی انسان نیست، بلکه بدل ساختن چهره‌ انسان به ماسک است.

مرز میان چهره و ماسک چندان مرز مشخصی نیست. بی‌چهره یک ماسک است. بی‌چهره یک چهره است.

فرهاد گاوزن،نگار نادری پور،محمود محرومی،عالیه عطایی،رضا باباجانی،محسن رافعی،عطیه عطارزاده،حسین طادی،امیر محمدزاده،مرتضی خسروی،میترا سلطانی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه "بی چهره" از جمعه 23 اردیبهشت ماه تا 13خرداد میزبان علاقه مندان خواهد بود.

موسسه فرهنگی و هنری نیمکت در میدان انقلاب جمالزاده جنوبی کوچه رشتچی پلاک 26 واقع شده است.١٩:١٤ - جمعه ٢٣ ارديبهشت ١٤٠١    /    شماره : ٩٦٨٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٣سینمای ایران در گذر تاریخفیلم و صدا

سایر رسانه ها

تبلیغات

برگزیده ها

دارای مجوز شماره 89.25738

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


پیوندها

سینمای نو را دنبال کنید

کلیه حقوق این سایت برای سینمای نو محفوظ و استفاده از مطالب آن با ذکر کامل نام منبع مجاز است